Naime, njen sin podvrgnut je oralnoj imunterapiji – novom, eksperimentalnom tretmanu koji, kada se primeni u ranom detinjstvu, može da kod alergičnog deteta stvori toleranciju na alergen. Zahvaljujući terapiji, roditelji ovog mališana ne moraju više da žive u strahu da će njihov sin dobiti alergijsku reakciju zbog slučajne kontaminacije, što je nešto što se alergičnima redovno dešava.
Naravno, tolerancija nije stvorena preko noći. Tokom osam meseci, svake nedelje dečak je provodio sate na tretmanima kojima je bio cilj da smanje njegovu osetljivost na kikiriki.
Prvog dana, dat mu je sok u kome je bilo razblaženo 5 mikrograma proteina iz kikirikija. Šest sati je bio na posmatranju dok mu je davana sve jača koncentracija alergena. Na kraju dana, od mikrograma se stiglo do miligrama. Dečak i roditelji poslati su kući sa rastvorom koji je trebalo da uzima svakog dana, da bi se doza povećala tokom naredne nedelje.
Nakon 25 dugih dugih poseta lekaru i stotina doza uzetih kod kuće, mališan je polako razvio toleranciju. Od rastvorenog praha kikirikija, preko brašna od kikirikija, stigao je na kraju do celih zrna, pažljivo odmerene gramaže.
„Trebalo nam je tri meseca da stignemo do jednog kikirikija. A još tri da stignemo do 12 zrna,“ kaže Sara Vinja Smit.
Za sve roditelje dece koja pate od alergija a koji žive u strahu od anafilaktičkih reakcija, oralna imunoterapija mogla bi da bude spas. Sara već može da spokojno da pošalje svog sina u školu ove jeseni, bez straha da bi ga užina nekog od drugara iz razreda mogla poslati u urgentni centar.
Izvor: Detinjarije.com