Zašto na neke roditelje deluju kampanje protiv vakcinacije?

Naučnici su pomoću socijalne psihologije pokušali da utvrde zašto kampanje za vakcinisanje često nemaju dejstvo.

Zašto ubeđivanja stručnjaka često ne utiču na protivnike vakcina?

Naučnici su pomoću socijalne psihologije pokušali da utvrde zašto kampanje za vakcinisanje često nemaju dejstvo. Ono što su otkrili jeste da se u obraćanju roditeljima često naglašavaju pogrešne poruke, objavljeno je u studiji u magazinu Nature Human Behavior.

- Advertisement -

U studiji je anketirano više od 1.000 roditelja dece mlađe od 13 godina, a pitanja su se odnosila na stavove roditelja o dobrom i lošem, kako bi se utvrdilo kako njihove vrednosti utiču na donošenje odluka. Takođe, roditelji su ispitivani o svom stavu o vakcinama.

Analiza rezultata pokazala je da otpor prema vakcinama najviše pokazuju roditelji koji na prvom mestu drže do dve vrednosti  – čistote i slobode. Visoko vrednovanje slobode čini da uzmiču na svaki znak prinude, dok roditelji koji čistotu doživljavaju kao jedan od najvećih imperativa imaju velki otpor prema svemu što im deluje „neprirodno“ i „zagađujuće“.

„Ovo su važni nalazi pošto naši uobičajeni agrumenti o kolektivnom imunitetu i bezbednosti dece stavljaju naglasak na vrednosti poput pravde i sigurnosti,“ kaže vođa studije, Avnika Amin sa Univerziteta Ejmori.

Kampanje su uglavnom usmerene na predočavanje potencijalnih opasnosti od epidemija i isticanje činjenice da se nevakcinisanjem ugrožavaju slabi i nezaštićeni. Međutim, to nisu argumenti koji deluju na protivnike vakcinacije. Oni mnogo bolje reaguju na kampanje protivnika vakcina, koji vakcinaciju predstavljaju kao čin narušavanja slobode i „kontaminiranje“ deteta.

Dr Saad Omer sa Univerziteta Ejmori savetuje da se u stvaranju pozitivnog imidža vakcina, sloboda i čistota moraju predstaviti kao vredosti povezane sa vakcinama – ističući, recimo, prirodnost delovanja vakcinacije, ili činjenice da time što ne vakcinišu svoje dete, neki roditelji ugrožavaju slobodu drugih roditelja da izaberu da njihovo dete bude zaštićeno.

 

- Advertisement -

 

Izvor: Detinjarije.com

spot_img
spot_img

Najnovije

Nemir u Sokobanji: „Seksualni zlostavljač se vraća u školu“

Učenik sedmog razreda u Sokobanji gurao je šipku u analni otvor drugom učeniku, kažu izvori „Vremena“. Roditelji su uznemireni jer bi nasilnik mogao da se vrati u školsku klupu

Najbolji praznični filmovi za celu porodicu

Ovo je pravo vreme da se ušuškate sa svojim najmilijima, uživate u mirisima čaja i slatkiša, i provedete nezaboravne trenutke uz božićne filmove. 

Pužići s cimetom iz naučne kuhinje – recept iz Naučnog kuvara

Receptu za Pužiće s cimetom u knjizi koju je napisala Zorana Kurbalija Novičić, doktor bioloških nauka i mama troje dece, prethodi priča o tome kako je cimet – kora čudesnog drveta- stigla do nas. Da li ste znali da je u Kini, a zatim i u Egiptu, zapaženo je da se meso uvaljano u cimet sporije kvari?

Šta deca treba da znaju pre polaska u školu?

Odlomak iz priručnika "Podrška roditelja u školovanju dece", pedagoškinje Jelene Holcer. 

Kako različiti žanrovi video igara utiču na decu?

Odlomak iz priručnika "Video igre bez stresa - Kako usmeriti decu da igraju odgovorno." 

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img