Zašto ne treba da gutamo vitamine i antioksidanse

Ako blokirate taj mehanizam uzimanjem previše vitamina, naročito onih koji se reklamiraju kao antioksidansi, blokirate prirodnu spo­sobnost kontrole unutar svog organizma. Blokirate fiziološki proces. Remetite sistem koji još ne razumemo u potpunosti.

Polan je to dobro primetio. Zašto u ovo doba obilja moramo da uzimamo fabričke pilule kako bismo iz njih dobili vitamine i druge hranljive materije? Zašto smo se toliko udaljili od stvarnosti?

„Neverovatno je da trećina odraslih stanovnika razvijenih zemalja (što znači da imaju pristup najboljim i najhran­ljivijim namirnicama) uzimaju dodatke ishrani s antioksidansima.“

Jedan od glavnih razloga za to što smo se otuđili od obroka bliskih prirodi jeste činjenica da smo okruženi masom brze i prerađene hrane. Drugi je što smo navedeni na to da verujemo kako ćemo biti zdraviji i osećati se bolje ako pojačamo uzimanje vitamina i hranljivih materija kroz pilule, praškove, eliksire i tako dalje. I sama reč antioksidans postala je krilatica, a proizvodi s antioksidansima, kao i drugim materijama kao što su resveratrol, koji obećava da će ukinuti sve znake i simptome starenja, danas se prodaju kao da su fontana mladosti. Neverovatno je da trećina odraslih stanovnika razvijenih zemalja (što znači da imaju pristup najboljim i najhran­ljivijim namirnicama) uzimaju dodatke ishrani s antioksidansima. Ali šta zaista postižemo uzimanjem antioksidansa? Odgovor će vas možda iznenaditi.

- Advertisement -

Anti za antioksidanse

Hajde da se za trenutak vratimo pojmu antioksidansa. Po definiciji, antioksidans je materija koja može da blokira oksidaciju. Oksidacija, da razjasnimo i to, predstavlja normalan biološki proces. Oksida­cija se dešava svuda u prirodi, pa i u našem telu. Odvija se tokom prirodnog procesa metabolizma, jer to je način na koji telo pretvara kalorije (energiju) iz hrane i kiseonik iz vazduha u energiju koju će organizam moći da koristi. Oksidacija je, dakle, sastavni deo svakog bića, ali kada se otme kontroli, pa bude suviše oksidacije bez ravnoteže koju uspostavljaju antioksidansi, može postati štetna. Oksidacija, naravno, podrazumeva kiseonik, ali ne onakav kakav udišemo. Oblik kiseonika koji učestvuje u ovome je običan O, jer nije spojen s drugim atomom kiseonika u molekul (O2). Sama reč oksidacija često je korišćena u negativnom smislu, ali to je zapravo samo hemijska reakcija koja se odvija bezbroj puta u našem telu u toku dana, kako bismo održali život i zdravlje kroz određene bio­loške procese. Oksidacija potpomaže reakcije koje doprinose našem zdravlju, ali isto tako i one reakcije koje imaju suprotno dejstvo i nanose nam zlo.

„Sama reč oksidacija često je korišćena u negativnom smislu, ali to je zapravo samo hemijska reakcija koja se odvija bezbroj puta u našem telu u toku dana, kako bismo održali život i zdravlje kroz određene bio­loške procese.“

Možda bi pomoglo ako oksidaciju zamislite kao motor s unu­trašnjim sagorevanjem čiji se izduvni gasovi sastoje od nusprodu­kata koje nazivamo slobodnim radikalima (ili preciznije, reaktiv­nim vrstama kiseonika – reactive oxygen species, skraćeno ROS). Slobodne radikale prvi je otkrio Mozes Gomberg, na Univerzitetu u Mičiganu, još 1900. godine. To su molekuli koji su izgubili jedan elektron. Obično elektroni kruže svojim orbitama u parovima, ali spoljašnje sile kao stres, zagađenje, ultraljubičasto sunčevo zračenje i obične telesne aktivnosti (čak i disanje) mogu izazvati da se jedan od njih otrgne.

spot_img
spot_img

Najnovije

Nemir u Sokobanji: „Seksualni zlostavljač se vraća u školu“

Učenik sedmog razreda u Sokobanji gurao je šipku u analni otvor drugom učeniku, kažu izvori „Vremena“. Roditelji su uznemireni jer bi nasilnik mogao da se vrati u školsku klupu

Najbolji praznični filmovi za celu porodicu

Ovo je pravo vreme da se ušuškate sa svojim najmilijima, uživate u mirisima čaja i slatkiša, i provedete nezaboravne trenutke uz božićne filmove. 

Pužići s cimetom iz naučne kuhinje – recept iz Naučnog kuvara

Receptu za Pužiće s cimetom u knjizi koju je napisala Zorana Kurbalija Novičić, doktor bioloških nauka i mama troje dece, prethodi priča o tome kako je cimet – kora čudesnog drveta- stigla do nas. Da li ste znali da je u Kini, a zatim i u Egiptu, zapaženo je da se meso uvaljano u cimet sporije kvari?

Šta deca treba da znaju pre polaska u školu?

Odlomak iz priručnika "Podrška roditelja u školovanju dece", pedagoškinje Jelene Holcer. 

Kako različiti žanrovi video igara utiču na decu?

Odlomak iz priručnika "Video igre bez stresa - Kako usmeriti decu da igraju odgovorno." 

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img