Mnogi roditelji počinju da preterano preispituju svoje postupke, veruju da su uvek oni odgovorni ukoliko je njihovo dete nesrećno, da dete ne sme da bude nesrećno, da su greške koje naprave teško popravljive, da ostavljaju trajne posledice itd.

Problem je u tome što je ciljna grupa koju su ovi autori izabrali veoma osetljiva. Roditelji žele najbolje za svoje dete i često će bezrezervno verovati onome ko deluje kao autoritet. Roditeljska ljubav prema detetu je nešto sa čime brojni autori manipulišu kako bi bolje prodali svoju knjigu ili radionicu ili bolje promovisali svoje ime u javnosti.
Zato nije iznenađujuće što su mnoge majke nesigurne. One žele najbolje za svoje dete, žele da što više pročitaju, da saslušaju stručnjake, a na kraju često ostaju još više zbunjene. Zbog toga je važno da raznim knjigama i predavanjima pristupamo sa određenom dozom distance. Svaka knjiga o roditeljstvu, ili predavanje i psihološka radionica može da nam da neke nove ideje, da nas nečemu novom nauči, ali nijedan autor ne bi smeo da nastupa isključivo, predstavljajući svoje ideje roditeljstva kao jedine ispravne.
Ako nakon neke knjige ili predavanja osećate nesigurnost ili ste uplašeni, to je dobar pokazatelj da je autor knjige pokušao da manipuliše strahom kako bi vas uverio u to da je njegova ideja ispravna. Jer da nije tako, dozvolio bi da i drugi načini vaspitavanja dece, koji se možda kose sa njegovim, mogu da budu ispravni i dobri.
Nijedan pristup vaspitanju dece nije univerzalno dobar. Svaki roditelj, bez obzira na to da li je u pitanju njegovo prvo ili deseto dete, ima poprilično jasnu sliku o tome kako želi da vaspitava svoju decu. Vrednosni sistem se stvara mnogo pre nego što neko postane roditelj. Ne postoji samo jedan način roditeljevanja koji će od deteta napraviti dobrog čoveka.
Zbunjen i nesiguran roditelj neće mnogo pomoći svom detetu. Autor koji zaista želi da pomogne roditeljima i da im prenese poruku u koju iskreno veruje neće imati nipodaštavajući stav prema drugim idejama o roditeljstvu, neće zauzimati pokroviteljski stav prema roditeljima koji dolaze da ga slušaju. Roditelji će odlaziti sa tih predavanja ohrabreni i inspirisani, a ne zabrinuti. Ma koliko da je autor uverljiv i da odiše autoritetom, ako se negde duboko u sebi ne slažete sa njegovim shvatanjima, onda on vrlo verovatno nije u pravu.
Sasvim je u redu želeti da čujete nešto novo, ali nemojte to raditi iz straha već iz radoznalosti. Većina knjiga o roditeljstvu zaista ima smisla i sa većinom se slažem. Problem je isključivi, preteći ton koji mnogi autori neguju u svojim knjigama i predavanjima.
Ako se nakon knjige osećate kao loša mama, to nije dobra knjiga. Ako vam knjiga ne daje samo nove, praktične ideje i poglede na roditeljstvo, već čini da se pitate da li uopšte znate kako da budete dobar roditelj, ako nakon čitanja imate osećanje krivice, to nije dobra knjiga. Dobra knjiga o roditeljstvu treba da vas nahrani, ohrabri, umiri, pomogne da bolje razumete, da vas na negujući način nečemu novom nauči. Birajte takve knjige i takve autore. Sve što treba da znate da biste bili dobar roditelj već nosite u sebi.
Izvor: trudnocaizdravlje.rs
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Harvardsko istraživanje otkriva šta roditelji mentalno jake i otporne dece rade drugačije
Naučnici sa Odseka za pedagogiju Univerziteta Harvard sproveli su 2020. godine nacionalno istraživanje o roditeljstvu. Ono što je studija pokazala je da jedan određeni stil roditeljstva oštećuje samopouzdanje i samopoštovanje...
Dečiji psiholog savetuje kako da pomognete anksioznom detetu
Dr Robert D. Fridberg je klinički psiholog i profesor univerziteta Palo Alto, kao i direktor Pedijatrijskog centra za bihejvijoralnu zdravstvenu pomoć. Ovo su njegovi saveti roditeljima čija deca pate od...
Stilovi emotivne vezanosti obično ostaju konstanta naših života
Teorija emotivne vezanosti opisuje ishode različitih obrazaca afektivne regulacije između roditelja i deteta. Za svakoga od nas određeni izvestan ishod ili ,,model stila emotivne vezanosti" obično ostaje konstanta celog života....
Stid kod deteta nastaje zbog izneverenog očekivanja da će od roditelja dobiti potrebnu povezanost
Priča o prototipskom stidu počinje u određeno doba detetovog razvoja, koji teorija objektnih odnosa opisuje kao „vežbanje", doba kada je detetovo grandiozno uzbuđenje zbog otkrića i veština na vrhuncu, te...
Ovaj tekst ne daje nikakav odgovor na temu u naslovu, Sugerise upravo to protiv cega se protivi, da se procita veliki broj knjiga pa mozda ako imamo srece naletimo na jednu dobru?Protivi se slusanju saveta drugih u uvodu zar ne?A na kraju govori da se kupuju knige…Nisam u clanku nasla ni jednu originalnu recenicu