Zašto treba da prestanete sa svakodnevnim kupanjem dece

Jednostavno je: kupajte dete ako smrdi ili je vidljivo prljavo, u suprotnom se opustite. Redovno perite ruke starim dobrim sapunom, a između kupki koristite po potrebi vlažnu krpicu, i kladim se da će svi biti srećniji (i zdraviji).

Piše: Lorin Najt

Kad je moj najstariji sin bio dete, poput mnogih drugij novopečenih roditelja, svake večeri imali smo muke da ga uspavamo. Sve smo pokušavali, uključujući i večernju kupku radi “opuštanja”, koju toliki stručnjaci preporučuju. I mada je uživao u svom ritualu (naročito kad je bio dovoljno veliki da se igra u kadi), izgleda da njegova koža i nije toliko uživala. Po rukama i nogama pojavile su se površine grube kože koja svrbi – blagi ekcem koji smo mazali losionom posle svakog kupanja.

Tada još nismo bili sabrali dva i dva i shvatili da neprestano kupanje može biti uzrok njegove grube kože. Ali, kako su tekle godine a naše obaveze rasle, budući da smo dobili još dva sinčića, večernja kupka počela je da se proređuje. Nekada ne bi bilo vremena, nekada snage. I desila se čudna stvar. Kada bi deca ostala dva (ili više, priznajem) dana bez kupke, koža našeg najstarijeg sina delovala je zdravije i manje iritirano. Sa zadovoljstvom sam primetila da nijedan od dečaka nije izgledao prljavo niti loše mirisao. Naravno, bilo je lakše proći sa manje kupanja tokom zimskih meseci kada je manje valjanja u prašini. Ali, počela sam da se pitam, da li je svakodnevno kupanje zaista neophodno za mališane? Štaviše, da li je čak šetno? Mogu li deca biti previše čista?

Rob Dan, profesor biologije i pisac knjige “Živi svet naših tela” (The Wild Life of our Bodies) kaže da je medicinska zajednica neumorno (i dobronamerno) radila na uklanjanju što je više mikroba moguće sa naših tela, te da prekomerna upotreba antibiotika, antiseptika, antihelmitinika (sredstava protiv parazita) i pesticida danas donosi više štete nego koristi našim telima. Preterana čistoća loša je za naš imunitet, kome su potrebni mikrobi i crevne bakterije kako bi dobro funkcionisao i održavao nas u zdravom stanju, braneći nas od opasnih patogena.

Strah od klica koji smo razvili kao društvo, nije bezrazložan. Od početka 17. veka do kraja 19. veka, porodiljska groznica kosila je majke u bolnicama nekada i u čak 40% slučajeva, zahvaljujući tome što su lekari porađali žene neopranih ruku (često odmah nakon što bi u susednoj sobi radili autopsiju). Sa uvođenjem higijenskih mera na operacijama i prilikom porođaja, ove infekcije skoro su nestale, a pojedinačni slučajevi koji se dese, leče se antibioticima. Jasno je da nam je čistoća važna za sprečavanje infekcija i smrti, naročito u osetljivim okruženjima kakve su bolnice i hirurške sale. Ali, treba li iste mere svakodnevno da primenjujemo i na našoj zdravoj i otpornoj deci?

Odgovor je, naravno – ne.

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Češka i još sedam država zabranjuju fizičko kažnjavanje dece

Trenutno, 67 zemalja od ukupno 193 države potpuno zabranjuju fizičko kažnjavanje.

Sedam francuskih porodica tužilo Tiktok: Tvrde da su štetni sadržaji prouzrokovali dve tragedije

U tužbi se navodi da je algoritam Tiktoka izložio sedam tinejdžera video-zapisima koji promovišu samoubistvo, samopovređivanje i poremećaje u ishrani

Rad tokom državnih praznika – kakva su prava radnika

Zakonom je propisano da se državni i verski praznici praznuju neradno ili radno, u zavisnosti od vrste praznika.

Da li je dobro dati oduška besu, ili tako samo pogoršavamo stvar

Dugo vremena, psiholozi su verovali u „teoriju katarze“ ili ideju da je bolje osloboditi negativne emocije nego ih zadržati.

Australija planira zabranu društvenih mreža za mlađe od 16 godina

Vlada Australije saopštila je da će uvesti zakon, prvi takvog tipa u svetu, kojim se deci mlađoj od 16 godina zabranjuje pristup društvenim mrežama.

Pratite nas

KOMENTARI

1 Komentar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img