Zbog čega je tišina veoma dobra za vaš mozak

Naučnici su otkrili četiri razloga zbog čega je dobro ponekad odmoriti misli u potpunoj tišini, daleko od bučne kancelarije ili nesnosnih zvukova s ulice

Svetska zdravstvena organizacija proglasila je pre pet godina buku zagađenjem i kugom modernog sveta, zaključujući da „postoje brojni dokazi da izlaganje buci ima negativne efekte na zdravlje populacije.“ Od tada se nije mnogo promenilo, čini se da je tehnika još doprinela da konstantno budemo izloženi zvucima. Naravno, tu su TV, radio i različiti zvuci koji non-stop dopiru iz okoline, a mali broj onih je koji ne koriste slušalice za muziku. Koliko momenata svakoga dana provedete u totalnoj tišini? To je retoričko pitanje, naravno.

Zato jer im smeta buka, sve više ljudi pokušava da pronađe svojih „deset minuta“ svakog jutra ili večeri, tokom kojih će se osloboditi stresa, i povratiti fokus i kreativnost. Evo četiri naučna razloga zbog kojih je važno imati trenutak totalnog mira.

- Advertisement -

Sedam navika za postizanje smirenosti

1. Tišina oslobađa od stresa i napetosti

Florens Najtingejl, čuvena društvena aktivistkinja i britanska medicinska sestra u 19. veku, napisala je da je „nepotrebna buka najokrutnije odsustvo brige koje može da utiče i na bolesne i na zdrave.“ Ona tvrdi da bespotrebni zvuci mogu da izazovu bol, nesanicu i da umanje tempo oporavka pacijenta. Ispostavilo se da je buka povezana sa visokim krvnim pritiskom i srčanim udarom, podjednako kao i sa gubitkom sluha i ukupnog zdravlja. Jaki zvuci mogu da podignu nivo stresa aktiviranjem amigdale u mozgu i oslobađanja hormona stresa kortizola. Neobjavljena studija 2004. psihologa životne sredine dr Krega Zimringa ukazuje na to da viši nivoi buke u neonatalnoj intenzivnoj nezi dovode do visokog krvnog pritiska, povećavaju broj otkucaja srca i poremećaja sna kod pacijenata. Kao što previše buke može da izazove stres i tenziju, istraživanje je otkrilo da tišina izaziva suprotan efekat i oslobađa tenziju u mozgu i telu. Studija iz 2006. objavljena u magazinu „Srce“ potvrdila je da dva minuta tišine može da bude više relaksirajuće od slušanja muzike koja opušta, što su i pokazale promene u krvnom pritisku i cirkulaciji krvi u mozgu tokom ispitivanja.

spot_img

Najnovije

‘Nekad je teško prepoznati ko je napisao sastav, učenik ili veštačka inteligencija’

Poslednjih nekoliko godina veoma su popularne aplikacije za dopisivanje, koje se koriste za svakodevne životne savete, ali i kao psihološka pomoć, što može da bude neodgovarajuće, upozoravaju psiholozi.

Jasna Barjaktarević: Uspešni ćete biti ako odgajite dete koje nije anksiozno

Kako izgleda slobodno dete i zašto je to najveći uspeh roditeljstva? Prof. dr Jasna Barjaktarević nas vraća osnovnim pitanjima identiteta, sreće i autentičnosti u odrastanju.

Može li četbot zaista da bude drug vašem detetu

Tinejdžeri i deca ne upotrebljavaju više veštačku inteligenciju samo za domaće zadatke, već i za savete o ljubavi, identitetu, pa čak i o mentalnom zdravlju", kaže Timea Kukla iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu u Srbiji

Ekskurzije pod lupom: Bezbednost na papiru, strah u autobusu

Vozilo mora imati potvrdu o tehničkoj ispravnosti ne stariju od 30 dana. Ipak, ostaje otvoreno pitanje da li bi trebalo uvesti obavezan dodatni tehnički pregled neposredno pred svako putovanje...

Trešnje dostigle cenu mesa: Zašto je rano voće postalo preskupo?

Ako je kupcima za neku utehu, agroekonomisti ističu da visoke cene voća na našim pijacama ipak neće potrajati i da će veoma brzo uslediti pojeftinjenje.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img