Zbog čega se med ne kvari – složen proces vrednih pčela

Med može da preživi hiljadama godina u zaptivenim posudama, a tajna njegove dugovečnosti je u načinu kako ga pčele prave.

Pčele radilice skupljaju nektar sa cvetova i prenose ga u košnicu u posebnom želucu. Nektar potom mehanizmom „usta na usta“ preuzimaju radnice u košnici i nastavljaju da ga premeću po ustima i želucu, izbacuju i ponovo uzimaju u usta, smanjujući tim postupkom sadržaj vode u njemu.

Najvažnije to što se tokom celog tog prežvakavanja nektar natapa enzimima iz stomaka koji razlažu glukozu iz nektara na glukonsku kiselinu (povećavajući tako kiselost meda – pH vrednost mu je oko 4) i na vodonik-peroksid. Kad pčele smeste med u saće, nastavljaju da iz njega izvlače vodu tako što ga hlade u krilima.

Njegova visoka kiselost i nizak sadržaj vode osnovni su razlozi zašto se med ne kvari pošto bakterije koje vole da se nasele u hrani i pokvare je ne mogu da prežive u takvim uslovima. Uz to, vodonik-peroksid ima dodatna protivbakterijska svojstva. Pčele, to naravno, ne rade zbog nas niti proizvođača, već zato da bi med ostao svež u košnicama tokom dugih zimskih dana kada ne mogu da pribave drugu hranu.

Za 1 kg meda pčele obiđu nekoliko miliona cvetova, gde sakupe i obrade najmanje 3 kg nektara.

Preuzeto: Instagram/radioaktivni_komarac

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Od učenika Valjevske gimnazije traženo da pišu afirmativno o kopanju litijuma

Učenici su se pobunili rekavši da ne žele da u školi pišu o temi koja je politička, da se protive da o toj temi pišu isključivo afirmativno i da nijedan argument kojim se pravda kopanje litijuma ne smatraju validnim.

7 saveta kako da budete bezbedni na krstarenju

Krstarenja su veoma popularan oblik odmora, bilo da putujete...

Istorija Bambijevog Plazma keksa

Plazma keks je već decenijama omiljen kod nas, sve generacije uživaju u njemu, a ovaj legendarni proizvod je postao pravi mit. Koja je njegova tajna i kako je nastao?

Na troje dece idu dve dodatne godine staža – potrebno je samo podneti zahtev

Pravo na poseban staž, nešto manji, imaće i majke koje su rodile jedno ili dvoje dece. Evo i gde možete da se prijavite i šta vam je potrebno da ostvarite ove benificije

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img