Rizik od pobačaja kod žena najizloženijih elektromagnetnim zračenjima bio je čak 2.72 puta veći.

Studija koja je obuhvatila više stotina žena pokazala je da su one trudnice koje su bile izloženije zračenju mobilnih telefona, bežičnih mreža i dalekovoda – imale tri puta više pobačaja.
Objavljena u časopisu Scientific Reports, ova studija nije definitivno utvrdila šta uzrokuje pobačaje, ali je ukazala da se uticaj elektromagnetnih zračenja na trudnoću mora ozbiljno istražiti. “Svi su im izloženi, i ako postoji štetan efekat, onda je od ogromnog značaja,” kaže vođa studije, De-Kun Li reproduktivni i perinatalni epidemiolog.
Naučnici su trudnice opremili meračima elektromagnetnih zračenja, koje su one nosile 24 sata. Rezultati su bili zabrinjavajući. Dok je među trudicama koje su bile izložene najmanjoj količini zračenja (najniža četvrtina skale) stopa pobačaja bila 10.4%, među ostalim trudnicama ulestalost pobačaja bila je čak 24.2%.
Kada su naučnici isključili kontrolne faktore koji mogu prouzrokovati pobačaj – mučninu i povraćanje, istoriju prethodnih pobačaja, upotrebu alkohola, kofeina, viruse i infekcije – utvrdili su da je rizik od pobačaja kod žena najizloženijih elektromagnetnim zračenjima, bez obzira na rasu i nivo obrazovanju, bio čak 2.72 puta veći.
Iako su elektromagnetna zračenja danas toliko prisutna, njihova opasnost po zdravlje je prilično slabo proučavana. Najviše se istraživala veza između zračenja i raka, ali pošto se rak razvija decenijama, teško je izmeriti uticaj zračenja.
Ovo istraživanje je ukazalo da elektromagnetni zraci definitivno štete trudnoći, ali ne i koji izvori su koliko opasni. Potrebno je ispitati koliko mobilni telefoni ili fen ili drugi kućni aparati zaista svaki za sebe imaju uticaja.
Proizvođači mobilnih telefona uporno se opiru pokušajima da se uređaji obeleže upozorenjima, tvrdeći da rizik nije dokazan. Međutim, stručnjaci savetuju da se telefoni ne drže u džepu, kao i da ne budu blizu kreveta dok spavamo.
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Pedijatar dr Milićević: Ne važi više ta teorija da su deca pošteđena, sve ih je više sa ozbiljnom upalom pluća
Na odeljenju neonatologije Univerzitetskog kliničkog centra u Kragujevcu leži beba na respiratoru. Da li je ovaj slučaj pokazatelj promene ćudi virusa ili su u pitanju drugi faktori – pitanje je...
Nova studija ističe korist odloženog davanja antibiotika deci
Jedna od najtežih stvari u medicini je ne činiti ništa. Ovo je naročito tačno za pedijatriju, u kojoj mali pacijenti u proseku 6 do 8 puta godišnje obole od virusnih...
Predsednik Udruženja pedijatara Srbije: U nekom trenutku će biti potrebno da vakcinišemo i decu
“Britanski soj koronavirusa odgovoran je za trenutno duplo veći broj obolele dece nego pre mesec dana, ali teška klinička slika javlja se sa istom učestalošću kao i kod ostalih sojeva,...
Dr Marija Zdravković: “Mladi nakon preležane korone ne mogu da rade kontrolne zadatke”
Ima pacijenata koji nekoliko nedelja nakon što preleže dobiju simptome poput povišene temperature, dijareje, povraćanja, malaksalosti, bola u glavi, osipa na koži, bolova u kičmi, moždane magle. Sve ove simptome...
Nema komentara.