Subvencije za kupovinu prvog stana ove odine dobile su četiri majke, a Tanjugu je u Ministarstvu za rad rečeno da je više razloga zbog kojih taj broj nije veći.

Foto: Freepik
Reč je o subvencijama koje su moguće na osnovu Uredbe donete u februaru, a među razlozima zbog kojih mnogim majkama nisu prihvaćene prijave Ministarstvo navodi zaključivanje ugovora o kupoprodaji i predugovora pre rođenja deteta.
Neke prijave su odbačene jer su otac ili majka imali nekretninu u vlasništvu, a bilo je i slučajeva u kojima je nosilac kredita otac, što je u suprotnosti sa odredbama Uredbe.
Za subvencije koje su dobile majke iz Sombora, Trstenika, Kragujevca i Bečeja, država je izdvojila 34.595 evra, a kako je u toku odlučivanje o još 39 zahteva, za očekivati je da se broj odobrenih subvencija poveća.
Sanja Lipovčić iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja za Tanjug kaže da je osim uslova da je dete rođeno tokom 2022. godine neophodan predugovor o kupoprodaji nepokretnosti, koji, dodaje nije osnov da majka postane vlasnik stana ili kuće, što postaje zaključivanjem ugovora.
U praksi se ispostavilo da je upravo ova greška, odnosno potpisivanje kupoprodajnog ugovora pre podnošenja zahteva ministarstvu bilo prepreka za dobijanje državne pomoći u rešavanju stambenog pitanja.
Naime, potpisivanjem ugovora o kupoprodaji majka postaje vlasnik, a jedan od uslova za dobijanje subvencije jeste da ona nema nekretninu u vlasništvu.
Inače, država na ime pomoći daje 20 odsto vrednosti nepokretnosti odnosno 50 odsto kada je reč o devastiranim područjima, a najviše 20.000 evra, a Lipovčić napominje da država ne refundira novac nego ga daje majci i time omogućava da ona prvi put postane vlasnik stana ili kuće.
Napominje i da komisija koja odlučuje o zahtevima proverava i sve elemente u katastru nepokretnosti, odnosno da li je prodavac iz kupoprodajnog ugovora zaista vlasnik nepokretnosti i da li na njoj postoje određeni tereti.
Sagovornica Tanjuga navodi da je neophodno da se majke dobro raspitaju i obrate stručnim službama Ministarstva za rad, zaspošljavanje, boračka i socijalna pitanja o svim koracima na putu do dobijanja subvencija.
Informacije se mogu dobiti i u lokalnim samoupravama, kojima je Ministarstvo za rad dostavilo instrukcije o postupanju po zahtevima za dobijanje ove subvencije.
U Ministarstvu napominju da je prilikom konkurisanja neophodno dostaviti overen predugovor o kupoprodaji stana ili kuće, a ne ugovor o kupoprodaji, jer se njime stiče pravni osnov za vlasništvo i automatski se time ne ispunjava jedan od osnovnih uslova.
Ugovor o kupoprodaji potpisuje se tek nakon odobrenja, odnosno donošenja rešenja o dodeli subvencije.
Izvor: Blic
Najnoviji tekstovi iz kategorije: VESTI
Negotin: Majka morala da plati autobusku kartu za šestomesečnu bebu
Jedna mlada majka koja je putovala do Kladova sa svojom bebom morala je da plati autobusku kartu, iako je stara samo šest meseci. "Stvarno sam ogorčena… Putovala sam autobusom od...
Od početka pandemije u Engleskoj i Velsu rođeno više beba van braka nego u bračnoj zajednici
Prvi put od 1845. godine je u Engleskoj i Velsu rođeno više beba van braka. Nova statistika otkriva da je broj novoostvarenih majki u prošloj godini koje nisu bile u...
Da se nove nade rode: Kompanija NIS raspisala konkurs „Zajednici zajedno 2022″
Deca su ljubav. Roditelje i decu povezuju najjače emocije poznate prirodi. Deca su i budućnost. Naša deca su najdirektniji način da utičemo na sudbinu celog društva i kreiranje boljeg sveta....
Talentovana devetogodišnjakinja svojim modnim kreacijama oduševila internet
Dok nekima treba mnogo godina da otkriju svoj životni poziv, drugi svoju strast pronađu još u ranom uzrastu. Takav je slučaj sa devetogodišnjom učenicom iz Kolorada, SAD, Kajom Aragon. Njene...
Nema komentara.