Dirljiva priča o ženki gorile koja je spasila trogodišnjeg dečaka u Zoo vrtu

Neverovatna reakcija ženke gorile koja je spasila trogodišnjeg dečaka kad je upao u njen kavez pokazuje nam još jednom koliko su životinje fascinantna, inteligentna i empatična bića koja treba jednako da štitimo. 

Neverovatna reakcija ženke gorile koja je spasila trogodišnjeg dečaka kad je upao u njen kavez pokazuje nam još jednom koliko su životinje fascinantna, inteligentna i empatična bića koja treba jednako da štitimo.

Naime, gorila Binti Jua postala je simbol hrabrosti i saosećanja kada je 1996. godine spasila trogodišnjeg dečaka koji je pobegao od majke i prošao kroz rešetke na ogradi i upao u kavez zapadnih niskih gorila u zoološkom vrtu Brookfield u blizini Čikaga.

Gorila je nosila svoje 17-mesečno mladunče na leđima tokom susreta s dečakom, što može ukazivati na to da su njeni majčinski instinkti bili ti koji su je podstakli da ga spasi. Dečak je sa skoro šest metara pao u njen kavez, Binti ga je uzela u naručje, zaštitila od ostalih gorila i kada je ugledala čuvare odnela ga je i predala.

Dečak je pretrpeo slomljenu ruku i posekotine na licu. Njegov identitet, kao i identitet njegove majke, nikada nisu otkriveni.

Binti Jua (čije ime na svahili znači „Ćerka sunca“) je nećaka Koko, gorile čija su jezička dostignuća bila tema brojnih naučnih studija.

Nakon incidenta, stručnjaci su raspravljali o tome da li su Bintine akcije rezultat obuke u zoološkom vrtu ili životinjskog altruizma. Binti je odgajana od strane ljudi, jer ju je njena majka odbacila nakon rođenja, što je značilo da je morala biti posebno obučena da se brine o mladunčetu gorile i da ga odnese osoblju na preglede. Ipak, primatolog Frans de Vaal koristi Binti Jua kao primer empatije kod životinja.

Postoje mnogi drugi primeri životinja (posebno primata) koje pokazuju očigledan altruizam. U situaciji sličnoj Bintinoj, mužjak gorile po imenu Jambo iz zoološkog vrta u Džersiju zaštitio je petogodišnjeg dečaka koji je pao u njegov ograđeni prostor. Jambo nije bio obučen da se brine o deci i odrastao je u zarobljeništvu uz svoju gorilu majku, pa su njegovi postupci mogli uključivati instinktivni osećaj da dečaku treba pomoć. Slična ponašanja primećena su i kod šimpanzi koje se čine da utehu jedni drugima nakon napada ili druge traume.

Pročitajte i: Da li životinje mogu da misle osećaju ljubav

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Da li je „snus“ droga i zašto je popularan među tinejdžerima?

Nikotinske vrećice, poznate kao snus, postaju sve popularnije u Srbiji, a posebno među mlađim generacijama.

Svetski dan devojčica 2024 – Vizija devojčica za budućnost

Svetski dan devojčica obeležava se svake godine 11. oktobra sa ciljem da se podigne svest o problemima sa kojima se suočavaju devojčice širom sveta

Da li vaše dete razvija narcističko ponašanje

Da li dete ima elemente narcisoidnosti ili je to normalna razvojna faza?

Beba spava samo kada je držite: Evo šta možete da uradite

Novopečenim roditeljima suočavanje sa bebom koja neće da spava u svom krevecu može biti iscrpljujuće, posebno kada spava jedino kada je vi držite.

Kostimi za Noć veštica koje možete da napravite za 10 minuta

Bilo da volite ili ne volite Noć veštica, istina je da deca širom sveta, uključujući i našu zemlju zaista obožavaju ovaj dan. Iako odrasli uglavnom preispituju svrhu ovog dana i poreklo obeležavanja, za decu dan u kostimima zvuči sjajno.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img