Danas je gotovo nezamislivo da se dete ne bavi nekim sportom. I dok neka deca sama biraju sport na osnovu svojih interesovanja, druga se upisuju na sport prema željama roditelja. Evo koji su sportovi najpopularniji i najzanimljiviji deci i mladima.
Fudbal
Fudbal je omiljeni sport među dečacima. Ovo je možda i prvi sport koji uče da igraju, čim uzmu loptu u ruke. Međutim, sve je popularniji i među devojčicama. Osim što je veoma pristupačan, dinamičan je zahteva dobru fizičku zdržljivost i pomaže razvoju koordinacije i motoričkih sposobnosti.
Povoljno utiče na stvaranje timskog duha kod igrača i razvija socijalne veštine, uči mlade o disciplini i koliko je važno sarađivati sa svojim saigračima da bi postigli zajednički cilj.
Košarka
Na drugom mestu se nalazi košarka. Iako se vezuje za visinu, mogu ga trenirati i mladja deca od četiri do šest godina. Igranje košarke donosi zabavu što je ključno za pravo uživanje u sportu. Košarka je specifična po tome što zahteva dosta skakanja, pa tako pomaže i doprinosi vertikalnoj izdržljivosti tela. Potrebna je fleksibilnost i brza odluka o promeni pokreta, kao i preciznost prilikom šutiranja lopte u koš.
Odbojka
Odbojka je takav sport da se može igrati bilo gde i na bilo kojoj podlozi. Ne zahteva posebnu opremu i može se igrati na pesku, u školi ili u dvorištu ispred kuće, i deca jednako uživaju u ovom sportu i kada nemaju teren ili mrežu. Igra se u timovima i posebno je popularna među devojčicama.
Imajednostavna pravila i lako ih je zapamtiti. Postoji mnogo turnira koji se redovno organizuju, što odbojku čini privlačnom za one sa takmičarskim duhom, koji žele da testiraju svoje veštine u konkurenciji.
Tenis
Tenis je uglavnom individualni sport, ali može se igrati i u parovima. Teniski turniri i ličnosti poput Novaka Đoković privlače veliku pažnju javnosti i motivišu mlade da počnu da se bave ovim sportom. Najpoznatiji turniri na svetu su Grand Slam turniri u koje spadaju: Wimbledon, Australian Open, US Open i Roland Garros.
Borilački sportovi
Još jedna omiljena grupa sportova kod dece i mladih su borilački, koji uključuju: karate, tekvondo, džudo, boks, rvanje i mnogi drugi. Ovi sportovi podstiču samodisciplinu i samoodržavanje. Karate, tekvondo i džudo su borilačke veštine koje kombinuju fizičku aktivnost i veštine samoodbrane sa duhovnim razvojem tela. Pravila za svaki od njih se razlikuju, tekvondo je karakterističan po tome što su u borbi dozvoljeni samo udarci nogom, a karate po tome što je u pitanju borba “golim rukama”.
Bez obzira na specifična pravila ovakvih sportova, deca i mladi se odlučuju za njih iz istih razloga, a to su da kroz redovan trening stiču sigurnost u svoje sposobnosti i uče se poštovanju pravila. Opredeljuju se za ove sportove radi sticanja veština samoodbrane, što im daje mogućnost zaštite u različitim situacijama.
Bavljenje sportom, osim što utiče na fizičko zdravlje, utiče i na unapređenje kvaliteta života i mentalnog zdravlja. Smanjuje rizik od nastanka hroničnih bolesti i poboljšava psihosocijalni razvoj dece i mladih.
Izvor: Dete plus