Svetski dan prevremeno rođenih beba obeležava se svakog 17. novembra počevši od 2011. godine, s ciljem podizanja svesti o izazovima s kojima se suočavaju prevremeno rođene bebe i njihove porodice. Ovaj dan posvećen je herojima – najmanjim borcima koji su svoj život započeli pre vremena, ali i njihovim roditeljima, lekarima i medicinskom osoblju koji im pružaju bezrezervnu podršku.
Svake godine, više od 15 miliona beba širom sveta dolazi na svet pre 37. nedelje trudnoće. Njihova priča nije samo borba za život, već i inspiracija koja pokazuje koliko su snaga i ljubav nepobedive.
Prevremeni porođaj često nosi sa sobom izazove poput zdravstvenih komplikacija, dugotrajne nege i emocionalnog stresa za porodicu, ali uz podršku i odgovarajuću medicinsku negu, ove bebe postižu neverovatne uspehe.
Tema ovog dana često se simbolizuje ljubičastom bojom, koja predstavlja osnaživanje i borbenost. Mnogi spomenici i građevine širom sveta osvetljavaju se ljubičastom svetlošću kao znak podrške.
Svaka deseta beba na svetu se rodi pre vremena, što godišnje čini 15 miliona beba. U Srbiji se godišnje rodi preko 4.000 beba rođenih prevremeno, pokazuju najnoviji podaci objavljeni povodom obeležavanja Dana prevremeno rođenih beba.
Koji su uzroci prevremenog porođaja?
Prevremeni porođaj, koji se definiše kao porođaj pre 37. nedelje trudnoće, može imati različite uzroke. Iako se u nekim slučajevima tačan razlog ne može identifikovati, postoje određeni faktori koji povećavaju rizik:
1. Zdravstveni problemi kod majke
Infekcije – Infekcije urogenitalnog trakta, kao i infekcije poput bakterijske vaginoze, mogu izazvati prevremeni porođaj.
Hronične bolesti – Stanja poput dijabetesa, hipertenzije ili bolesti štitne žlezde povećavaju rizik.
Problemi sa matericom ili grlićem materice – Insuficijencija grlića materice, septum materice ili miomi mogu dovesti do ranijeg porođaja.
2. Faktori vezani za trudnoću
Višestruka trudnoća – Trudnoća sa blizancima, trojkama ili više beba često završava ranije.
Polihidramnion ili oligohidramnion – Višak ili manjak plodove vode može doprineti prevremenom porođaju.
Abrupcija posteljice – Prevremeno odvajanje posteljice može zahtevati hitan porođaj.
Preeklampsija – Ovo ozbiljno stanje koje uključuje visok krvni pritisak i oštećenje organa može zahtevati raniji završetak trudnoće.
3. Životni stil i socijalni faktori
Pušenje, alkohol i droga – Ove navike značajno povećavaju rizik od prevremenog porođaja.
Neadekvatna ishrana – Loša ishrana ili manjak vitamina i minerala (poput gvožđa) može uticati na ishod trudnoće.
Stres i trauma – Fizički ili emocionalni stres, uključujući nasilje u porodici, može doprineti prevremenom porođaju.
4. Demografski faktori
Mlade ili starije trudnice – Žene mlađe od 18 godina ili starije od 35 godina češće imaju prevremeni porođaj.
Kratak razmak između trudnoća – Razmak kraći od šest meseci između trudnoća povećava rizik.
5. Istorija prevremenih porođaja
Žene koje su već imale prevremeni porođaj imaju veće šanse da se to ponovi.