Da li će se ove godine polagati prijemni ispiti i kada? Maturanti u neizvesnosti, oglasilo se Ministarstvo prosvete

Da li će prijemni ispiti za upis na fakultete biti realizovani ili će se upis vršiti na osnovu uspeha u školi i koji je predviđen broj budžetskih mesta, još nije poznato.

Ova pitanja je Ministarstvu prosvete uputio i prošireni rektorski kolegijum u svojoj Platformi za razgovor.

Prorektor za nastavu Univerziteta u Beogradu Dejan Filipović za „Blic TV“ kaže da će do pomeranja datuma za upis na fakultete izvesno doći.

- Advertisement -

– U februaru je Senat usvojio Politiku upisa na Univerzitet sa opštim stvarima i kalendarom upisa. Tada smo usvojili i kvote za upis studenata po fakultetima za akademsku 2025/26. godinu i poslali Ministarstvu prosvete na saglasnost Vlade broj budžetskih studenata. U ovom trenutku čeka se da se vidi kada će se završiti školska godina za gimnazije i srednje škole. Takođe, čeka se i da Vlada donese odluku o broju budžetskih studenata za Univerzitet u Beogradu. Na sastanku sa premijerom i ministrom rečeno je da je upis planiran za septembar. Za sada ništa ne može da se definiše, ali izgledno je da će doći do odlaganja kalendara upisa – kaže Filipović.


Dekan Pravnog fakulteta u Beogradu i ceo kolegijum podneli ostavke


Dekanka Ekonomskog fakulteta Žaklina Stojanović navodi da je Univerzitet u Beogradu pripremio tekst Konkursa, ali pošto nema odluke o budžetskim kvotama i terminima za prijemne ispite, on je još uvek nepotpun.

– Mi se pripremamo uz pretpostavku da će prijemnih ispita biti i realizujemo pripremnu nastavu za zainteresovane kandidate. Pripremna nastava nije pod blokadom studenata Ekonomskog fakulteta – ističe Stojanović.

Pripremna nastava odvija se i na Filološkom fakultetu. Veće ove visokoobrazovne ustanove predložilo je da se prijemni ove godine ne održi, međutim, kako navode, to je odluka koju ne može da odredi sam fakultet.

Ministarstvo prosvete o održavanju prijemnih ispita

Kako će se i pod kojima uslovima održavati prijemni ispiti na fakultetima iz Ministarstva prosvete su na upit „Blic TV“ odgovorili da je u cilju ostvarivanja prava učenika na obrazovanje, a zbog obustava rada u proteklom periodu, Ministarstvo prosvete izmenilo Pravilnik o kalendaru obrazovno-vaspitnog rada za srednja škole za školsku 2024/2025 godinu.

– To je urađeno kako bi srednje škole kojima je to potrebno imale dovoljno vremena za realizaciju nastave i ocenjivanje. Ovim izmenama drugo polugodište za učenike završnih razreda gimnazije i srednjih stručnih škola može biti završeno najkasnije 27. juna 2025. godine – ističu.

- Advertisement -

Visokoškolske ustanove bi trebalo da organizuju upis nove generacije studenata u skladu sa rokovima utvrđenim Zakonom o visokom obrazovanje.

– Takođe, prilikom utvrđivanja termina za prijemne ispite, trebalo bi da vode računa o rokovima za ostvarivanje prava budućih studenata koja proističu iz Zakona o učeničkom i studentskom standardu – zaključuju u odgovoru za medije.

Izvor: Srbija Danas/Blic TV

spot_img

Najnovije

‘Nekad je teško prepoznati ko je napisao sastav, učenik ili veštačka inteligencija’

Poslednjih nekoliko godina veoma su popularne aplikacije za dopisivanje, koje se koriste za svakodevne životne savete, ali i kao psihološka pomoć, što može da bude neodgovarajuće, upozoravaju psiholozi.

Jasna Barjaktarević: Uspešni ćete biti ako odgajite dete koje nije anksiozno

Kako izgleda slobodno dete i zašto je to najveći uspeh roditeljstva? Prof. dr Jasna Barjaktarević nas vraća osnovnim pitanjima identiteta, sreće i autentičnosti u odrastanju.

Može li četbot zaista da bude drug vašem detetu

Tinejdžeri i deca ne upotrebljavaju više veštačku inteligenciju samo za domaće zadatke, već i za savete o ljubavi, identitetu, pa čak i o mentalnom zdravlju", kaže Timea Kukla iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu u Srbiji

Ekskurzije pod lupom: Bezbednost na papiru, strah u autobusu

Vozilo mora imati potvrdu o tehničkoj ispravnosti ne stariju od 30 dana. Ipak, ostaje otvoreno pitanje da li bi trebalo uvesti obavezan dodatni tehnički pregled neposredno pred svako putovanje...

Trešnje dostigle cenu mesa: Zašto je rano voće postalo preskupo?

Ako je kupcima za neku utehu, agroekonomisti ističu da visoke cene voća na našim pijacama ipak neće potrajati i da će veoma brzo uslediti pojeftinjenje.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img