Upotreba pozorišnih i dramskih metoda i tehnika u formalnim i neformalnim obrazovnim procesima, daje nove mogućnosti u metodici nastave, doprinosi lakšem usvajanju gradiva, razvijanju kritičkog mišljenja, te socijalnoj integraciji manjinskih i marginalizovanih grupa jer angažuje sve članove kolektiva/grupe/razreda.
Takođe, doprinosi razvoju svakog učesnika na ličnom nivou u skladu sa njegovim sposobnostima, potencijalima i potrebama sa istim ciljem – bio on usvajanje gradiva ili rešavanje realnog ili mogućeg problema u zajednici u kojima se ti procesi realizuju.
Upravo zato nastao je priručnik Dramske radionice o empatiji, namenjen svima koji rade sa decom i mladima bez obzira na prethodno dramsko-pedagoško iskustvo.
Scenariji dramskih radionica dolaze koliko iz teorije, toliko i iz prakse dramskih pedagoškinja Maje Grgić i Sonja Leštar. Sonja se bavi dramskom pedagogijom u Školi glume i kreativnosti za odrasle „Lunart“ i prof. je scenskih umetnosti na istoimenom smeru u novosadskoj Gimnaziji „Laza Kostić“, a Maja radi sa decom i mladima u novosadskoj Akademiji OM.
Priručnik Dramske radionice o empatiji nudi nove metode i alate, koji vam daju mogućnost da ponovo budete u aktivnoj ulozi učesnika (učenika), koji se igra, uči i kreira, što je od izuzetnog značaja za razvoj empatije prema učenicima. Ne zaboravite, da biste decu naučili empatiji morate je i sami imati.
Svaka igra, vežba ili zadatak opisan u ovom priručniku može da se prilagodi ciljevima i temi kojom se bavite.