Jesen je pravo vreme da uz početak školske godine deca počnu sa treniranjem i bavljem nekom fizičkom aktivnošću izvan škole. Mnogi sportovi su vam na raspolaganju. Imajte u vidu da je cilj sporta generalno isključivo pobeda i da ako vam dete nije prvo, drugo ili treće u svetu, državi ili bar gradu u sportskom okruženju neće biti mnogo srećno. “Važno je učestvovati” nikad nije izgovorio učesnik nekog nadmetanja!
Ako vaš izbor budu borilačke veštine (nadam se dalekoistočne) – one su mnogo ozbiljnija stvar. Dalekoistočne borilačke veštine su nastale u vremenu kada je bilo pitanje života ili smrti vladate li njima. U njih su utkani vrhunski ideali tadašnjih istočnih vitezova (u Japanu su se zvali samuraji) i najvrednije iz kultura zemalja iz kojih su potekle. Nađite obavezno sredinu gde se ove veštine vežbaju poštujući te ideale – neće to biti lak posao!
Ako među borilačkim veštinama vaš izbor bude aikido – treba da znate da je deo tradicionalne japanske borilačke kulture i da je nastao u prvoj polovini XX veka. Njegov tvorac Morihej Uešiba imao je veliku ideju da kroz veštinu koja je nekad služila za ubijanje pomogne ljudima celog sveta da postanu jedna porodica i da u žive u miru. Budo (ratnički put) ne može biti tako plitak, tako relativan, tako nestalan kao što su pobeda ili poraz. Budo je nešto mnogo više, “Bu je ljubav”, izjavljuje učitelj Uešiba. Generalno, vrhunski cilj aikidoa je da napravi bolje ljude – ne prvih troje nego svakog pojedinačno, kogod da stane na strunjače!
Aikido je borilačka veština koja ne potstiče agresivnost i nasilje. Trening je najčešće takav da se vežba u paru gde vam partner (ne protivnik) daje svoje telo da vi na njemu uvežbavate tehnike. Nakon nekoliko puta uloge se menjaju. Deca se podstiču da sarađuju a sama atmosfera, iako ozbljna, na treningu ne odiše rivalstvom. Kondicija, jačanje tela i sticanje bolje koordinacije dolaze spontano kao i uz svaki drugi redovan i osmišljeni fizički trening.
Na posletku, ako među mnoštvom raznih aikido društava odaberete naš aikido dođo “Zemun” (neki vole da to engleski zovu klub) treba da znate da on postoji još od 1980. godine. Tokom tog dugog vremenskog perioda imali smo preko 1.000 članova od kojih je skoro 50 došlo do dan pojasa. Mnogi od njih vode aikido klubove širom zemlje i sveta.
Već 11 godina treninge održavamo u velikom prostoru u ulici Ševinoj u Zemunu. Početnici i deca vežbaju odvojeno ali u istom terminu sa starijima što je idealna prilika i za roditelje koji bi želeli da se oprobaju zajedno sa svojom decom – ovo je čest slučaj poslednjih godina. Mnoga deca koja su počela sa svojih 6 ili koju godinu više sredinom prošle decenije (mlađi od ovog godišta moraju da sačakaju do tog uzrasta da bi vežbali) su i danas uz nas. Porasli su i kvalitetno sazreli uz aikido i potvrdili priču iz predhodnih redova. Kao i svakoj japanskoj borilačkoj veštini i u aikidou napredujete u pojasevima, a kada za to dođe vreme polažete i za crni pojas. Diploma će vam tada stići iz Japana i na njoj će se nalaziti potpis unuka Moriheja Uešibe koji je danas na čelu svetskog aikidoa i zvanja će vam prirodno biti priznata u celom svetu.
Treninge vode Saša Obradović 5.dan predsednik Aikikai Srbije i Katarina Obradović 3. dan godinama unazad zadužena za mlađu grupu.
Treninzi su utorkom, četvrtkom i nedeljom – budite deo njih. Na njima ćete, pored ostalog, saznati i razliku između borilačkog sporta, borilačke veštine (đice) i borilačkog puta (doa), saznaćete i da možete i danas upoznati i posedovati duh samuraja – u sali i kada siđete sa strunjača i vratite se u svakodnevni život.
U toku septembra u aikido klubu „Zemun“ nove članove očekuje posebna ponuda – dva člana porodice ili dvoje prijatelja mogu do kraja sezone trenirati po ceni za jednu osobu!
AD “Zemun”
Ševina 16, Zemun
tel: 069 125.10.71
mail: aikikai.serbia@gmail.com
www.aiki.rs/index_zemun.htm
Saša Obradović
14. septembar 2016.
(promo)