Zdrava i izbalansirana ishrana je izuzetno bitna za rast i razvoj vaših mališana. Postoji veliki izbor zdravih namirnica, povrća, žitarica, voća koje bi trebalo da uvrstite u detetov svakodnevni meni.
Žitarice od celog zrna (integralne žitarice) su daleko korisnije od prerađenih, zbog obilja dijetalnih vlakana i vitamina B grupe u svom sastavu.
Proizvodi koji nisu od punog zrna žita su oskudni u vitaminima, mineralima, dijetalnim vlaknima i imaju veliki glikemijski indeks.
Integralne žitarice imaju manji glikemijski indeks i savetuju se u ishrani najmlađih.
Preporučljive žitarice:
- ječam
- heljda
- ovas
- proso
- kinoa
- amarant
- spelta
- raž
- kukuruz
- pirinač (integralni, basmati)
- pšenica
U kaše od žitarica možete da dodate kiselo mleko, bademovo ili kokosovo mleko, pavlaku, seckano povrće… Takođe, razne semenke poput lana, suncokreta, golice, susama, kao i orašasti plodovi se odlično slažu uz žitarice i pružaju dodatne benefite za organizam naših malaca.
Kaša od kinoe i prosa
Potrebno vam je:
- Kinoa 50 gr
- Proso 100 gr
U skuvane žitarice dodati kiselo mleko sa lanenim semenom i svež badem (ceo badem ako dete ima iznad 3. godine, mleveni za decu iznad 12+ meseci). Ove žitarice možete ponuditi i bebi od 6+ u kombinaciji sa uvedenim povrćem ili mlečnim proizvodom. Proteini i amino kiseline iz kinoe će dati neophodnu energiju za vas i malca koji je u razvoju. Ovo je izuzetno zdrava kaša, nutritivno prebogata i veoma ukusna!
Kaše se takođe mogu pripremiti od drugih žitarica i kombinovati na ovaj način.
Pite od integralnih kora, gibanice, proje, mafine sa različitom vrstom brašna i semenkama mogu da budu dobar „doručak za napolje“, kada žurimo, zgrabimo komad, dva da imamo za usput. Takođe, mogu da se naprave u većim količinama i da se zamrznu, pa da se izvade po potrebi i zagreju u rerni.
Mafini sa prosenim brašnom:
- Čaša prosenog brašna
- Čaša speltinog brašna
- Malo soli
- 1 kašičica soda bikarbone
- Čaša pavlake
- 2 kašike maslinovog ulja
- Čaša kisele vode
- *Opciono semenke lana, suncokreta, susam…
Pomešajte sve sastojke i stavite u kalupe za mafine.
Pospite semenke po vrhu pre ubacivanja u rernu.
Pecite u zagrejanoj rerni na 200 stepeni, 25 minuta.
Proja
Proja je jedan od onih lepih i ukusnih zalogaja koji nas podsećaju na detinjstvo. Svi se sećamo tog divnog mirisa koji se širi iz kuhinje kroz celu kuću. Na izvoru tog mirisa su uvek bile mama ili baka koje su sklanjale naše prstiće željne proje od šporeta, jer je pleh bio još uvek vruć!
Potrebno vam je:
- Šolja kukuruznog brašna (belog ili žutog)
- 3 šolje kisele vode
- maslinovo ulje
Priprema:
Pomešati sastojke i izručiti u pleh. Peći 20-ak minuta na 180 stepeni ili dok proja ne bude gotova.
Razmera je 1:3 što znači da na 1 šolju brašna ide 3 iste šolje vode. Možete opciono dodati i semenke poput lana, golice, suncokreta, kao i beli mladi sir pre pečenja.
Pročitajte i: Potaž od šargarepe i đumbira za jači imunitet
Speltine lepinjice
Speltine lepinjice su idealne za sendviče. Izuzetno se brzo i jednostvno prave, mogu nekoliko dana da se čuvaju.
Šta je sve potrebno:
– speltino brašno 2 čaše (čaša od malog kiselog mleka)
– 400 ml kiselog mleka
– 1 jaje
– malo soli
– 2 kašike maslinovog ulja
*ako je smesa suviše gusta dodati malo kisele vode.
Priprema:
U velikoj činiji dodati sve sastojke, dobro ih umešati mikserom ili varjačom. Ugrejati rernu na 200 stepeni, i na pek papiru supenom kašikom ređati smesu. Ostavite malo prostora između jer će da narastu lepinjice.
Peći 10-15 minuta na 200 stepeni.
Palačinke od heljdinog brašna
Potrebni sastojci:
Heljdino brašno ½ šolje
Speltino brašno ½ šolje
Kisela voda 1 i ½ šolje
Jaje
Malo soli
Ulje od koštica grožđa
Pomešati brašna, dodati malo soli i jedno jaje. Zatim malo ulja od koštica grožđa i postepeno dodavati kiselu vodu dok testo ne postane glatko i tečnije za pečenje.
Palačinke se mogu kombinovati sa humusom i svežim povrćem (zelena salata, kupus, iseckani paradajz ili krastavac, narendana šargarepa ili cvekla).
Izvor: https://mojprvizalogaj.rs/