Ovaj dan slavi sve aspekte kafe: od plantaža gde zrno počinje svoj put, preko majstorskog prženja, pa sve do šoljice u kojoj mnogi od nas pronalaze užitak svakog jutra.
Kafa je mnogo više od običnog pića. Ona je ritual, trenutak pauze, prilika za druženje ili vreme za razmišljanje. Sa bezbroj varijacija, od crnog espressa do kremastog cappuccina, ovaj napitak spaja ljude različitih kultura i tradicija. U nekim delovima sveta, kafa se pije iz malih šoljica i konzumira polako, uz dugačke razgovore, dok je u drugima brza doza energije za užurbane dane.
Ali, da li ste znali da kafa nije samo izvor uživanja već i zdravstvenih koristi? Bogata je antioksidansima, može poboljšati koncentraciju i podstaći metabolizam. Naravno, umerenost je ključ – previše kafe može doneti nervozu i nesanicu.
Dakle, danas uzmite trenutak da uživate u svojoj omiljenoj šoljici kafe. Bilo da ste ljubitelj intenzivnog ukusa crne kafe, sladunjavog latte-a ili najrazličitijih vrsta hladnih napitaka – neka ovaj dan bude posvećen vašem kafenom ritualu.
Kratka istorija kafe – duža od milenijuma
Kafa ima bogatu istoriju koja seže više od 1.000 godina unazad. Prema legendi, otkrio ju je etiopski pastir Kaldi, kada je primetio da su njegove koze postale energične nakon što su jele crvene bobice sa jednog drveta. Kafa se ubrzo proširila iz Etiopije u arapski svet, gde su je prvo pržili i kuvali u Jemenu u 15. veku.
Krajem 16. veka, kafa stiže u Evropu preko Venecije, a ubrzo se šire kafići širom kontinenta, postajući centri društvenog i intelektualnog okupljanja. Do 18. veka kafa stiže u Ameriku, gde brzo postaje veoma popularna.
Danas je kafa globalno piće, s milijardama šoljica ispijenih svakodnevno!
Zanimljive činjenice o kafi koje možda niste znali
- Kafa je drugo najtrgovanije dobro na svetu, odmah iza nafte! To pokazuje koliko je ovaj napitak popularan globalno.
- Kafa zapravo potiče iz voća – zrna kafe su semenke bobica, poznatih kao „trešnje kafe“, koje rastu na žbunovima.
- Espresso znači „pritisnuto“ na italijanskom. To se odnosi na način pripreme kafe, gde se voda pod pritiskom propušta kroz fino mlevenu kafu.
- Najskuplja kafa na svetu je Kopi Luwak, koja se proizvodi od zrna koja su prethodno probavila određena vrsta azijskih civeta (životinja slična mački).
- Bilo je pokušaja da se kafa zabrani. U 16. veku u Mekki, pa čak i kasnije u Evropi, vlasti su pokušavale da zabrane konzumaciju kafe zbog njenog stimulativnog efekta.
- Brazil proizvodi najviše kafe na svetu, a prva kafa na svemirskom brodu popijena je 2015. godine na Međunarodnoj svemirskoj stanici.
Kako vi pijete svoju kafu? ☕
Izvor: Detinjarije.com