Svaki žanr video igara ima svoje specifične karakteristike koje mogu uticati na razvoj različitih veština kod dece:
Akcione igre: Povećavaju reflekse, koordinaciju oka i ruke, kao i brze reakcije. Igre poput „Fortnite“, „Crysis“ i „Apex Legends“ podstiču igrača da donosi brze odluke i prilagođavaju se promenama u igri.
Strateške igre: Razvijaju analitičko razmišljanje, planiranje i donošenje odluka. Igre poput „Age of Empires“, „Civilization VI“, „StarCraft II“ I serijal „Total War“ zahtevaju od igrača da razmišljaju unapred i prilagođavaju strategije u skladu sa situacijom.
Simulacije: Podstiču kreativnost, organizacione veštine i razumevanje složenih sistema. Igre poput „The Sims 4“, „Tropico“, „Planet Zoo“ i „Animal Crossing: New Horizons“ omogućavaju deci da eksperimentišu sa različitim scenarijima i razvijaju veštine upravljanja resursima.
RPG (igre uloga): Pomažu u razvoju empatije, razumevanju narativa i donošenju moralnih odluka. Igre poput “The Witcher 3”, “Baldur’s Gate 3” i “Cyberpunk 2077” omogućavaju igračima da se dublje povežu sa likovima i pričama.
Sportske igre: Povećavaju takmičarski duh, timski rad i strateško razmišljanje. Igre poput “EA SPORTS: FC 24”, “Top Spin 2k25” i “NBA 2K24” podstiču igrače da rade zajedno kako bi postigli zajednički cilj.
Trkačke igre: Razvijaju reflekse, koordinaciju i sposobnost brzog donošenja odluka. Igre poput “Gran Turismo”, “Assetto Corsa” i “Mario Kart 8 Deluxe” pružaju uzbuđenje i podstiču strateško razmišljanje tokom trka.
Borilačke igre: Povećavaju reflekse, preciznost i sposobnost brzog reagovanja. Igre poput “Soulcalibur”, “Injustice”, “Tekken” i “Super Smash Bros. Ultimate” podstiču decu da razvijaju strategije i taktike za pobedu.
Odlomak iz priručnika Video igre bez stresa – Kako usmeriti decu da igraju odgovorno.