Šta u praksi znači kad dete ostane ispod crte na listi za ulazak u obdanište. Ružica Stojanović: Jedini izlaz je da moja kćerka napusti posao

UNUČE Ružice Stojanović iz Beograda jedno je od oko 3.500 mališana za koje nije bilo mesta u vrtiću. Zabrinuta zbog toga što će njena ćerka morati da napusti posao da bi čuvala dete, javila se redakciji “Novosti”. Pita se od čega će njeni najbliži da žive, pošto zetova plata ne može da podmiri sve troškove.
– Dete je ostalo ispod crte za jaslice – priča uznemirena Ružica. – Ja ne mogu da preuzmem brigu jer sam stara i bolesna. Kćerka i njen muž su zato probali da nađu dadilju, ali one sa kojima su pričali, traže veću platu ili im ne odgovara radno vreme.
Njena ćerka, kaže naša sagovornica, našla se u životnom ćorsokaku. Nema kome da poveri bebu, pa će najverovatnije morati da napusti posao.
– Oni nisu usamljen slučaj – svesna je Ružica situacije koja tišti mnoge roditelje. – Stvarno je žalosno što ljudi koji imaju decu moraju da napuštaju posao da bi brinuli o svojoj deci, a zbog toga nemaju da im kupe sve što im je potrebno.
Ogorčena baka napominje da njeni ćerka i zet ne žele medijski da se eksponiraju. Međutim, Ružica želi da javnost i nadležni čuju za njihovu muku.
VIŠAK U “KOŠUTI”
NEUPISANO novorođenče bilo je ispod crte za jaslice u Predškolskoj ustanovi “Zvezdara” u objektu “Košuta”, koji se nalazi na Konjarniku. Radno vreme svih predškolskih ustanova je do 18 časova što je dodatni problem za roditelje čije se radno vreme poklapa sa radom vrtića.
– Moje unuče je samo jedno od hiljada dece koja su se našla ispod crte – ističe Ružica. – Moja kćerka se pomirila sa činjenicom da mora da nađe drugo rešenje, ali ja verujem da u ovom gradu može da se napravi sistem i da mesta bude za svako dete.
Baka Ružica se nada da će vlast imati više sluha za svakodnevne probleme sugrađana i da će im pomoći.
GRADSKI MENADžER GORAN VESIĆ: BEOGRAD ĆE GRADITI SVOJE VRTIĆE
GRAD Beograd mora da nastavi da gradi svoje vrtiće, jer to je, između ostalog, ustavna i zakonska obaveza – kaže gradski menadžer Goran Vesić za “Novosti”.
Odgovarajući na naše pitanje da li je za rešavanje manjka mesta u predškolskim ustanovama celishodnija izgradnja novih vrtića ili saradnja sa strancima u sistemu privatnih obdaništa, Vesić kaže da će se uz izgradnju nastaviti i saradnja sa privatnim vrtićima.
– Ali, oni moraju da imaju isti nivo usluge kao gradski vrtići – skreće pažnju gradski menadžer. Beograd se pre nekoliko godina opredelio za kombinovani model smeštaja dece, odnosno da osim državnih u sistemu budu i privatni vrtići koji ispunjavaju uslove.
Tako su, kaže Vesić, izjednačena sva deca koja pohađaju preškolske ustanove, jer grad plaća 80 odsto ekonomske cene svakom detetu, bez obzira na to u koji vrtić ide. Kada su u sistem plaćanja uključeni privatnici, kaže on, bilo je predloga da nema državnih vrtića, ali to je ostalo samo na idejama.
– Danas nema roditelja koji ne želi da upiše dete prvo u državni, a tek potom u privatni vrtić. Zato pozdravljam dolazak vodećeg evropskog lanca vrtića na naše tržište jer će povećati konkurenciju i nateraće i druge privatne vrtiće da budu bolji. Naravno, obrazovanje dece je posebno osetljiva kategorija i neophodno je da radimo na propisima koji bi obezbedili bolju kontrolu rada – rekao je Vesić.
J. DINČIĆ
Izvor: Novosti
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: PREDŠKOLCI
“Dozvoliti dolazak u vrtić samo za decu čiji su roditelji radno angažovani”
Samostalni sindikat predškolskog vaspitanja i obrazovanja Srbije i GSPRS “Nezavisnost” uputili su danas zajednički dopis predsednici Vlade Ani Brnabić, ministru prosvete Branku Ružiću i Kriznom štabu Vlade Republike Srbije. U...
Više mesta u vrtićima u Srbiji: Ministar prosvete najavio velike promene
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić izjavio je danas da se, zahvaljujući izgradnji novih vrtića i adaptacijom postojećih, očekuje povećanje mesta u vrtićima za više od 10.000. "Predškolsko...
Inficirano ili u izolaciji više od 700 vaspitača
Među zaposlenima u 60 predškolskih ustanova širom Srbije, od početka novembra do sada, više je od 700 zaraženih ili u izolaciji zbog sumnje na virus korona, a kovid pozitivnih radnika...
Ministarstvo: Potvrde o radu nisu potrebne za vrtiće
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja saopštilo je da roditelji za sada, s obzirom na trenutnu epidemiološku situaciju, nisu u obavezi da donose u vrtić potvrdu o obaveznom radu na...
Kakva glupost.
Pa uz odbijenicu iz drzavnog moze da bira privatni vrtic. Cena je skoro pa ista uz subvenciju.
Ovo mi vise lici na javnu kuknjavu kako bi ipak dobili mesto nego stvarno tolika bezizlazna situacija da bi majka morala ostaviti posao.
Zelela bih samo da napomenem da se, ukoliko je dete bolesno npr. ceo mesec, ne refundira 50% od onih 20% sto pada na teret roditeljima, nego 50% od ukupne cene vrtica sto je oko14.000din. Vrticima se svakako placa puna cena vrtica i njih ne interesuje kako je drzava to regulisala, dok drzava refundira samo pola uplacenog iznosa.