Tema Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom (MD OSI) 2024. godine je: „Jačanje liderstva osoba sa invaliditetom za inkluzivnu i održivu budućnost“.
Dan je posvećen promociji prava i dobrobiti osoba sa invaliditetom na svim nivoima društva i razvoja, te podizanju svesti o položaju osoba sa invaliditetom u svim aspektima političkog, društvenog, ekonomskog i kulturnog života. SZO se pridružuje UN-u u obeležavanju ovog dana svake godine, naglašavajući važnost osiguravanja prava osoba sa invaliditetom, kako bi mogli da u potpunosti ravnopravno i delotvorno učestvuju u društvu s drugima i da se ne suočavaju sa preprekama u svim aspektima svog života.
Više od 1,3 milijarde ljudi danas doživljava značajan invaliditet, što predstavlja 16% svetske populacije. Mnoge osobe sa invaliditetom umiru ranije, izložene su povećanom riziku od razvoja niza poremećaja zdravlja i imaju više ograničenja u svakodnevnom funkcionisanju od ostatka populacije. Ove lošije zdravstvene ishode nazivamo „zdravstvene nejednakosti“ jer ih je u velikoj meri moguće izbeći s obzirom da su posledica neravnopravnostima unutar i izvan zdravstvenog sektora. Ovi faktori uključuju, na primer, diskriminaciju u našim društvima, nepravedne politike, nejednakost u determinantama zdravlja, pristupačnost zdravstvene zaštite ili kvaliteta nege i negativne stavove zdravstvenih radnika. Ove zdravstvene nejednakosti su oštar podsetnik da su osobe sa invaliditetom prečesto izostavljene i da postizanje dobrog zdravlja i blagostanja za sve (Cilj održivog razvoja br. 3 – COR 3) zahteva značajno učešće i osnaživanje osoba sa invaliditetom.
Obeležavanje 3. decembra, Međunarodnog dana OSI, ima za cilj promovisanje razumevanja pitanja invalidnosti i mobiliziranje podrške za dostojanstvo, prava i dobrobit osoba sa invaliditetom. Posvećenost UN ispunjavanju svih ljudskih prava za osobe s invaliditetom ojačana je široko ratifikovanom Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom i Agendom za održivi razvoj UN 2030.
Tema Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom 2024. godine je „Jačanje liderstva osoba sa invaliditetom za inkluzivnu i održivu budućnost“. Osobe sa invaliditetom čine 16% svetske populacije, ali retko imaju pristup vodećim ulogama u zdravstvenom sektoru. Oni se obično suočavaju sa brojnim preprekama koje ih sprečavaju da pristupe ovim ulogama, kao što su diskriminacija, stigma ili isključenost iz mogućnosti obrazovanja i zapošljavanja. SZO prepoznaje da je jačanje liderstva osoba sa invaliditetom od suštinskog značaja za postizanje značajnog napretka u postizanju globalnih zdravstvenih ciljeva, unapređenja zdravstvene jednakosti za sve i izgradnje inkluzivnije i održivije budućnosti.
Šta SZO radi na jačanju liderstva osoba sa invaliditetom u zdravstvenom sektoru?
Uključivanje osoba sa invaliditetom u procese donošenja odluka u zdravstvenom sektoru je fundamentalni korak za pokretanje promena ka inkluzivnijoj i održivijoj budućnosti.
Da bi podržala vlade i partnere u zdravstvenom sektoru da unaprede zdravstvenu pravednost, SZO je objavila novi dokumnet za strateško planiranje zdravstvenog sistema koji olakšava smisleno angažovanje osoba sa invaliditetom u skladu sa pristupima zasnovanim na ljudskim pravima.
Ovo poziva na ponovno jačanje napora država članica, sistema Ujedinjenih nacija, civilnog društva i globalne zajednice osoba sa invaliditetom, kroz pojačane akcije i međunarodnu saradnju, kako bi SDG postali stvarnost za OSI, sa OSI i od strane osoba sa invaliditetom (OSI).