Može li mama preneti karijes na bebu? Istraživanje otkriva moguću povezanost

Najnovija veza koja se istražuje odnosi se na zdravlje usne duplje mame i njen uticaj na razvoj i oštećenje bebinih mlečnih zuba.

Poznato je da mame prenose antitela na svoju decu, a nedavna istraživanja pokazuju da i bebe ostavljaju delove svog DNK u maminom organizmu godinama nakon porođaja.

Ova otkrića su podstakla dublje istraživanje o tome šta mama može preneti na bebu tokom porođaja ili u tim prvim godinama života. Najnovija veza koja se istražuje odnosi se na zdravlje usne duplje mame i njen uticaj na razvoj i oštećenje bebinih mlečnih zuba.

- Advertisement -

Studija, koja je objavljena u časopisu PLOS One, sprovedena je na uzorku od 160 majki i njihove dece u periodu od 2017. do 2020. godine. Uzorci su prikupljani osam puta, tokom trudnoće,  porođaja i perioda kada je dete napunilo 2 godine. Naučnici su sekvencionirali genom organizama u uzorcima kako bi utvrdili prisustvo specifične gljivice koji podstiče karijes, poznatog kao Candida albicans.

Iako je prisutan u ustima mnogih zdravih beba, istraživanja su pokazala da viši nivoi C. albicans mogu igrati ulogu u razvoju karijesa u ranom detinjstvu. Osim toga, ova gljivica može izazvati infekciju usne šupljine poznatu kao oralna kandidijaza.

Upoređujući količinu C. albicans u ustima majki i beba, naučnici su utvrdili da postoji snažna povezanost između majki sa nakupljenim zubnim kamencom i beba koje imaju C. albicans u ustima. Podaci sugerišu da majke sa velikom količinom kamenca imaju osam puta veću šansu da prenesu ovu gljivicu na svoju decu nego majke sa manjom količinom kamenca na zubima.

Zanimljivo je da je 94% majki i dece sa C. albicans u ustima nosilo sojeve koji su bili genetski veoma slični, što sugeriše da mame igraju ulogu u prenošenju ovog gljivičnog organizma na svoju decu. Iako naučnici nisu sigurni da li se gljivica prenosi direktno od mame do bebe, autori studije sugerišu da bebe mogu biti izložene tokom porođaja, kontakta kože na kožu ili dok doje.

Naučnici napominju da je potrebno više istraživanja kako bi se precizno utvrdilo kada je pravo vreme za intervenciju u prevenciji ranog karijesa, ali do tada, autori studije preporučuju da trudnice upute veći napor u održavanju boljeg zdravlja usne duplje. Takođe, naglašavaju potrebu za većom edukacijom i pažnjom kada je reč o važnosti oralnog zdravlja tokom prenatalnih pregleda.

 

spot_img
spot_img

Najnovije

Gabor Mate: Kako povratiti svoju decu

Svakom roditelju koji želi da zadrži dete ili povrati „izgubljeno“, savetuje: „Procenite kako arhitektura vašeg života podržava tu nameru“.

Oslobodite se stresa – praktične vežbe za celu porodicu

Dobra mama je ona mama kojoj je dobro. Ali, kako to postići uz sve obaveze, stresove, žurbu? Naučite kako da budete dobro, zbog vas i zbog vaše dece.

Vodič za gaming za roditelje

U savremenom digitalnom dobu, video igre su postale neizostavan deo odrastanja, donoseći deci ne samo zabavu, već i prilike za učenje, socijalizaciju i razvoj različitih veština.

Dr Đurić: Roditeljstvo je lako, treba samo voleti decu

Pustite šta kažu šareni časopisi, portfoliji skupih igračaka, reklame za aktivnosti na koje „sad sva deca treba da idu“ i kurikulumi privatnih škola za decu od 6 meseci…

Uticaj sredinskih faktora, vaspitanja i kulture na razvoj

Da bi se pozitivno odrazilo na razvoj i predstavljalo podršku, vaspitanje treba da se odvija uz najveće uvažavanje dečjih potreba, težnji i interesovanja.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img