Sigurna zaštita od stomačnih tegoba na putovanjima mogu da budu elektroliti u prahu koji jednostavnom primenom mogu da pomognu ozdravljenje i rehidrataciju.
Letovanje je nešto što se željno iščekuje skoro čitave godine. Za tih deset dana onih preostalih 355 planiramo, priželjkujemo, biramo destinacije i ugovaramo datume. Kada su putovanja u pitanju, posebno kada ste roditelj male dece i beba, najgora stvar koja može da se dogodi je da se neko od saputnika razboli. Naravno da nije prijatno da iko bude bolestan, ali posebno je teško roditeljima ako im se na letovanju dete razboli. Što je dete manje, to je sve dramatičnije. Posebno je neprijatna činjenica da se takve stvari dogode u inostranstvu, gde, iako svi roditelji kreću sa uplaćenim zdravstvenim osiguranjem, uvek strahuju od toga na kakvog će doktora naići, da li će se dobro sporazumeti i slične stvari.
Sve to čini odabir letovanja sa malom decom i bebama još težim. Pažljivo se biraju destinacije, smeštaj, hoteli, plaže i svi se trude da do tančina predvide sve moguće neprijatnosti i spreče ih.
Nije na odmet da se podsetimo nekih bitnih stavki, iako je najvažnija stvar koju treba shvatiti da je na letovanju sve podređeno deci. Ne bismo da vas obeshrabrimo, ali ne očekujte da ćete se baš odmarati. Gledajte sve sa vedrije strane i radujte se promeni mesta, novim predelima, morskom ili planinskom vazduhu…dakle ključna stvar je da ne očekujete previše.
- Mesto boravka mora da ima dostupnog pedijatra i apoteku.
- Dajte prednost aranžmanima u junu i septembru, kada je vrućina manja i nema previše gužve. Za baš malu bebu možda je ipak Srbija najsigurniji izbor.
- Obavezno vodite računa o kvalitetu vode. Prvenstveno za piće ali kod beba je važno i da voda za kupanje bude higijenski ispravna.
- Bebina koža je jako osetljiva, pa vam je potrebna plaža na kojoj postoji „debela“ prirodna hladovina, kao i mogućnost da nakon izlaska iz vode bebu isperete od soli. Isto tako se bebama do šest meseci starosti nikako ne preporučuje mazanje nikakvih krema sa zaštitnim faktorom. Beba ne treba da bude na suncu.
- Izbegavajte mesta prepuna kafića iz kojih se čuje glasna muzika. Birajte mesta sa lepim i prostranim šetalištima gde ćete moći da šetate sa kolicima.
- Izaberite apartmanski smeštaj u kom možete da pripremate kašice i drugu hranu za bebu, ili hotel sa uslugom pripremanja bebi obroka.
- Dobro je da u blizini postoji prodavnica ili hipermarket sa dobrim izborom hrane za bebe, pelena, itd.
- Vodite računa o tome da apartman bude dovoljno veliki da može da se ubaci dečji krevetac.
- Kako ne biste stalno morali da stražarite, tražite apartman koji je obezbeđen tako da dete koje puzi ili je tek prohodalo može bezbedno da se kreće.
- Najbolje je da su svi sadržaji na jednom mestu, jer obilazak udaljenih plaža sa bebom može da bude nezgodan.
- Ono što nije vezano za mesto boravka ali itekako ima veze sa vrelim letnjim danima je svakako unošenje dovoljno tečnosti. U brizi da sve vidimo, da pazimo na decu, da ispunimo dan, možemo da zaboravimo koliko je leti važno da budemo dovoljno napojeni. Ljudsko telo više od polovine mase čini voda.
Najčešći neprijatni saputnici letovanja su stomačne tegobe. Nekada su izazvane neadekvatnom higijenom, nekada virusima ali vrlo često i neispravnim i nepravilno čuvanim namirnicama. Putničku dijareju može da izazove ne tako često i nervoza tj trema pred put. U svim navedenim situacijama ključna stvar i prva pomoć je da se nadoknadi izgubljena tečnost i nadomesti gubitak minerala izazvan bilo dijarejom bilo povraćanjem.
U takvim slučajevima kec u rukavu, ali i sigurna zaštita od daljih neprijatnosti mogu da budu elektroliti u prahu koji jednostavnom primenom mogu da pomognu ozdravljenje i rehidrataciju.
Humana Elektrolit je jedan od takvih pomoćnika koji služi za oralnu rehidrataciju kod dece i odraslih a ima za ulogu da lako i brzo nadoknadi tečnosti i minerale. Humana elektrolit je mešavina glukoze i mineralnih materija i služi za brzu brzu rehidrataciju, u prvih 6-12h prvog dana kod akutnog proliva. Humana elektrolit je u obliku praška sa ukusom banane, koji se lako rastvara u vodi ili čaju. Dobijeni rastvor se može koristiti odmah, prema preporuci o doziranju. Humana elektrolit se koristi za potrebe ishrane u tretmanu dijareje kod dece starije od 12 meseci, školske dece i odraslih.
PRIPREMA: Sadržaj jedne kesice (6,25 g praška) rastvoriti u 250 ml sveže prokuvane i prohlađene vode za piće ili nezaslađenog čaja (od kamilice ili komorača). Pre upotrebe proveriti da li je temperatura rastvora odgovarajuća (37 C). VAŽNE NAPOMENE: Pridržavajte se strogo razmere za rastvaranje! Prašak se ne sme uzeti nerastvoren! Rastvor elektrolita se uzima u kraćim vremenskim intervalima u manjim porcijama, a naročito treba voditi računa kod dece koja su ozbiljno bolesna (u težim stanjima, na primer kod povraćanja).
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Upozoravajuće otkriće: Manje od devet sati sna ostavilo ozbiljne posledice na mozak i kognitivni razvoj dece
Osnovci koja spavaju manje od devet sati svake noći imaju značajno manje razvijene regione mozga povezane sa pamćenjem i inteligencijom u odnosu na decu koja spavaju preporučenih 9 do 12...
Utvrđen verovatan uzrok epidemije dečjeg hepatitisa
Utvrđen je verovatan uzrok misteriozne epidemije dečjeg hepatitisa i stručnjaci iz Britanije veruju da su identifikovali uzrok niza problema sa jetrom koji pogađaju malu decu širom sveta. Istraživanja sugerišu da...
Do sad je 80 majki odbilo testiranje bebe na SMA – “Živimo u realnosti teorija zavera”
Sredinom jula bilo je tri meseca od pokretanja neonatalnog skrininga na spinalnu mišićnu atrofiju (SMA) u beogradskom porodilištu GAK “Narodni front”. Iznošenjem podataka sa terena obeleženo je prvo tromesečje ovog...
Problemi gutanja: najčešći uzroci otežanog gutanja i kome se obratiti
Šta su zapravo problemi gutanja? Problemi gutanja ili disfagija su jako širok pojam i obuhvataju put od vizuelnog prepoznavanja hrane, mirisa, ukusa pa preko planiranja i izvođenja svih pokreta žvakanja,...
Nema komentara.