Ako ste rodile, maraton za vas neće biti nikakav problem…

Prema novom istraživanju, trudovi i porođaj najtraumatičnija su iskustva kroz koje žensko telo može prolaziti, sam porođaj zahtevniji je od trčanja maratona, a oporavak od povreda traje i duže od oporavka u profesionalnom sportu. Mame, ako razmišljate početi se baviti trčanjem, naučnici tvrde da bi žene koje su rodile, bez problema mogle bi istrčati maraton.
Novo istraživanje Univerziteta u Mičigenu otkrilo je da su trudovi i porođaj najtraumatičnija iskustva kroz koje telo može prolaziti, a sam porođaj za žensko telo je naporniji nego višesatno trčanje! Naučnici su analizirali snimke magnetske rezonance povreda nastalih tokom porođaja i povreda u sportu, a otkrili su da su posledice porođaja slične povredama nastalima tokom bavljenja profesionalnim sportom.
– Kad bi se profesionalna sportistkinja ozledila na terenu kao žena na porođajuu, lekari bi je odmah priključili na magnetsku rezonancu. A lekari sada govore majkama: ‘Prošlo je šest nedelja od porođaja, bićete dobro, više nam ne morate dolaziti’. Ali, nisu sve žene dobro nakon tih šest nedelja, niti su sposobne vratiti se na posao i to je sasvim normalno, nisu lude zbog toga – rekla je Janis Miler, profesorka na U-M školi sestrinstva.
Prema rezultatima istraživanja, 25 posto porodilja imalo je frakture slične stres frakturama sportisata, 41 posto doživelo je pucanje mišića, a 15 posto dobilo je povrede koje nikad nisu ni zacelile. Iako većina lekara kaže da oporavak nakon vaginalnog porođaja traje šest nedelja, kod nekih žena može potrajati i do osam meseci ili duže.
– Ne govorimo da bi sve žene nakon porođaja trebalo da idu na magnetnu rezonancu. Ali ako žena oseća da se sporije oporavlja, da ima neobične simptome ili se ne oseća ugodno i ne može više raditi Kegelove vežbe, morala bi se obratiti specijalisti – kaže Miler te dodaje da povrede mogu dovesti do problema s mokraćnim sistemom i drugih problema.
Mame, rezultate ovog istraživanja podelite s partnerom ili prijateljima kad vas upitaju: “Boli li porođaj stvarno tako jako?”, a možete zatražiti i medalju, jer je sada naučno dokazano da je zaslužujete.
Izvor: Index
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Što više grlite svoju bebu, to će njen mozak imati više koristi, kaže studija
Mi roditelji se često osećamo kao da nam srce poraste svaki put kada zagrlimo svoju decu, ali istina je da njihov mozak raste još brže od naših dodira. Istraživanje koje...
Opet devojčica? Sad moraš i treće…
Samo nek je živo i zdravo. Ni veće istine ni češće fraze u srpskom jeziku. Kad objavite da čekate bebu – samo nek je živo i zdravo. Kad se žalite...
5 korisnih saveta za brigu o bebama
Ako ste nedavno postali roditelj, sigurno ste svesni da postoje mnoge stvari o odgajanju dece koje je potrebno da naučite za vrlo kratko vreme. Vaša beba se rapidno menja prvih...
VIDEO: Beba spava u vodenjaku, doktori je bude
Bebe se mogu roditi u celoj amnionskoj kesi. Amnionska kesa je membrana koja je ispunjena providnom tečnošću unutar koje se nerođena beba razvija i raste. Rođenje trojki je vrlo retko,...
Nema komentara.