Posledica svakodnevnog korišćenja ekrana smo i sami svesni, kao odrasle osobe, a u slučaju dece šteta koju preterana izloženost digitalnim uređajima može naneti je izuzetno velika. Veoma je važno da se roditelji informišu o zdravom odrastanju deteta bez upotrebe ekrana.
Zbog toga je nastao priručnik Odgajanje bez ekrana – da li je moguće. Ovaj priručnik namenjen je roditeljima koji žele praktičan uvid u zdravo odrastanje deteta u periodu ranog razvoja, odnosno uzrasta od jedne do tri godine, kada deca najviše uče i upijaju svet oko sebe.
Potkrepljen stručnim znanjem iz oblasti pedagogije i iskustvom rada u predškolskoj ustanovi, priručnik je osmišljen kako bi odgovorio na izazove sa kojima se roditelji suočavaju u današnjem digitalnom dobu. Namenjen je roditeljima dece uzrasta od jedne do tri godine, pružajući im savete za podsticanje zdravog razvoja.
Priručnik je pripremila Ivana Čupeljić, pedagog sa višegodišnjim iskustvom u radu sa decom predškolskog, osnovnoškolskog uzrasta kao i sa srednjoškolcima. Pobornik pozitivne discipline.
Kroz ovaj priručnik ona vas uvodi u proces osamostaljivanja dece, razvoja motorike i stvaranje zdravog porodičnog okruženja. Priručnik sadrži praktične predloge aktivnosti sa decom ovog uzrasta, ideje za samostalnu igru, rotaciju igračaka i drugo. Zdrav roditelj je i zdravo dete.
Teme koje priručnik pokriva:
- Šta znače izrazi „vaspitanje bez ekrana“, ekranizam“?
- ”Ja ću vaspitati svoje dete kao moji roditelji“ ili “Ja nikako neću vaspitati svoje dete kao što su moji mene“
- Osamostaljivanje – kada i kako?
- Razvoj krupne i sitne motorike kod dece
- Samostalna igra kod dece– predlozi aktivnosti
- „”Kako da popijete svoju kafu dok je još vruća?“
- Zaposlen roditelj i porodični dom
- Boravak napolju
- Kako organizovati rotaciju igračaka?
- Kako podsticati ljubav prema knjizi kod dece mlađeg uzrasta i pomoći na putu razvoja govora?