Ovih nekoliko znakova može vam dati jasnije odgovore.
Kako da znate da je beba srećna i zdrava?
Beba se smiri kad je dodirnete, kao i kad vam čuje glas
Ovo pokazuje da ste uspeli da se povežete sa svojom bebom. Novorođenčad inače mnogo plačeu, ali je majčin i očev glas nešto što im je mesecima privlačilo pažnju dok su bili u stomaku pa se to isto dešava i kad se rode. Kada čuju li glas roditelja, u kombinaciji sa ušuškavanjem, nošenjem i maženjem, to bi ih svakako trebalo umiriti i prvi je korak u emocionalnom razvoju.
Dnevno menjate i po 10 pelena, a beba dobija na težini
To dokazuje da se beba dovoljno hrani, iako količina popijenog mleka iz dana u dan može da varira. Mnoge majke koje doje pitaju se da li je to dovoljno za bebu. Dokaz za to su mokre pelene.
Nakon rođenja bebe važne su i redovne posete pedijatra, a u međuvremenu pratite punjenje pelena. Nemojte biti opsednuti količinom svakog obroka jer bebe ne jedu jednako svakog dana, pa ni pri svakom obroku. Ključan je sveukupni rezultat – rast težine.
Beba je tiha i pažljiva makar nekoliko puta dnevno
Prve sedmice bebinog života karakteriše hranjenje svaka dva sata i puno spavanja, i do 16 sati dnevno, ali retko nekoliko sati „u komadu”.
Između tih aktivnosti puno je plača i to je sve. S daljim napretkom beba počinje učiti kako da kontroliše svoje mišiće i fokusira se na nešto, a najčešće su to roditelji, pa i vi počinjete da shvatite kakav mali „sunđerčić” koja upija sve što vidi imate u svojim rukama. Kada je beba tiha ili „diže uzbunu”, to je znak da prati sve oko sebe i procesira nove informacije, piše 021.rs. Nakon prvog meseca primetićete da počinju više da posmatraju svet i počinju da uče, pa postaju tiše i osluškuju.
Kontakt očima, osmesi i interakcija
Beba s vremenom postaje sve društvenija i srećnija. Prva uspostavljanja kontakta očima stižu sa mesec dana, prvi osmeh sa dva, gugutanje sa tri, a prvi smeh sa četiri meseca. Ova interakcija pokazuje da beba postaje sve svesnija svog okruženja i da na neki način razume kako se treba ponašati u društvu. Do petog meseca uredno će na osmeh odgovarati osmehom kao da je to refleks. Sve ovo važni su znaci ranog razvoja jezika.
Beba postaje snažnija
Mnoge bebe glavu mogu samostalno držati već nakon prvog meseca, ali to traje veoma kratko. Do trećeg meseca to ide uspešnije i tada znate da je u stanju naprezati svoje male mišiće. Da biste joj u tome pomogli, pobrinite se da van sedišta provodi kvalitetno vreme, te je povremeno držite na podu potrbuške jer joj to može pomoći da ubrza razvoj različitih grupa mišića, uključujući i one koji joj kasnije omogućavaju okretanje ili sedenje.
Izvor: 021