Roditelji postavljaju pravila koja često sami ne poštuju

Na mnogo načina, porodice se zaglavljuju u beskrajnom vrzinom kolu narušene komunikacije i povređenih osećanja jer tehnologija krade pažnju.

Roditelji često kritikuju decu zbog preterane upotrebe mobilnih telefona, a mnogi od njih i sami su „krivi“ za isto. Evo kako preterano korišćenje telefona od strane roditelja utiče na razvoj dece.

Roditelji često ponavljaju da su deca zalepljena za svoje telefone i ne slušaju ih kada pokušavaju da ih angažuju. A kada se roditelji osećaju odbačeno, oni se takođe, kao i deca, okreću mobilnim telefonima.

Na mnogo načina, porodice se zaglavljuju u beskrajnom vrzinom kolu narušene komunikacije i povređenih osećanja jer tehnologija krade pažnju.

Većina je u stanju da uvidi da im tehnologija oduzima pozitivnu interakciju i kvalitetno vreme. Potrebno je da i roditelji i deca promene svoje tehnološke navike kako bi povratili pozitivnu komunikaciju i poverenje.

Pre nego što se zabrinete da morate potpuno zabraniti upotrebu telefona kod kuće, važno je napomenuti da se studija „roditeljske tehnoferencije“ namerno bavila samo percepcijom mladih i nije uključivala stavove roditelja. Ali ovi rezultati, iako nisu konačni, mogu učiniti roditelje i staratelje svesnijima onoga što rade kod kuće.

Postoji mnogo toga što se može učiniti da se obuzda „tehnologija“ i povrati pozitivni i smisleni razgovori unutar porodica. I naravno, ne morate da bacate telefone ili da primenite sve preporučene korake odjednom. Dovoljno je za početak da pokušamo da svi spustimo svoje telefone i uvedemo neke porodične tehničke smernice.

Zajedno postavite smernice upotrebe tehnologije u kući

Roditelji često postavljaju pravila koja ne nameravaju uvek da poštuju. Držanje mobilnog telefona van spavaće sobe uobičajeno je pravilo među roditeljima predadolescenata i tinejdžera, ali ovo pravilo se često ne odnosi i na roditelje.

Iako je savršeno logično prilagoditi pravila prema stepenu zrelosti, takođe je važno uključiti decu u ove razgovore kako bi se povećalo njihovo razumevanje razlika.

Kako to možemo učiniti? Uključivanje dece u ove razgovore daje im određenu slobodu da nauče da koriste tehnologiju na zdrav način u kući. Razmislite o ovim pitanjima:

Kada treba da odložimo telefone kod kuće?

Kako možemo pomoći jedni drugima da ne koriste telefone tokom porodičnog druženja?
Koji sistem treba da koristimo da smanjimo upotrebu telefona (možda korpa za odlaganje ili centralna stanica za punjenje)?
Zajedno vežbajte veštine aktivnog slušanja
Prirodno je da obaveštenja odvlače pažnju kada vidimo da nam telefoni svetle, i u redu je ako je tome teško odoleti. Neki od naših uređaja su dizajnirani tako da stvaraju zavisnost. Učenje da umereno koristite tehnologiju, poput promene navika, zahteva vreme i praksu. Većina ljudi će praviti greške na tom putu.

Napravite komunikacijske sisteme koji rade

Ponekad će roditelji morati da se pozabave situacijama vezanim za posao kada se pojave, a tinejdžeri će morati da obrađuju pažnju na obaveštenja vezana za školu.

Važno je kako postupamo sa ovim neposrednim zahtevima kako ne bismo odbacili jedni druge ili prekinuli važne tačke komunikacije.

  • Ostanite fokusirani dok ne dođe do pauze u razgovoru.
  • Budite sigurni da je zahtev hitan i da mu je potrebna hitna pažnja pre nego što odete.
  • Napravite plan za nastavak razgovora.
  • Budite jasni kada postavljate granice oko radnih obaveza.

Kao i sve stvari vezane za tehnologiju, učenje da je koristimo na pozitivan način u kući verovatno će zahtevati određeno vreme. Pokušajte da ne budete strogi prema sebi ili svojoj deci, kako se pojavljuju nove informacije. Najbolja stvar koju porodice mogu da urade je da ostanu fleksibilne i da se prilagođavaju kako se informacije ažuriraju.

Uvek je dobra ideja da se vratite na stvari u kojima porodica uživa u zajedničkom provođenju vremena, a koje ne uključuju tehnologiju. Davanjem prioriteta zajedničkoj zabavi, porodice mogu da spreče prekomernu upotrebu tehnologije na pozitivan način.

Izvor:  https://www.mojpedijatar.co.rs/ 

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Rad tokom državnih praznika – kakva su prava radnika

Zakonom je propisano da se državni i verski praznici praznuju neradno ili radno, u zavisnosti od vrste praznika.

Da li je dobro dati oduška besu, ili tako samo pogoršavamo stvar

Dugo vremena, psiholozi su verovali u „teoriju katarze“ ili ideju da je bolje osloboditi negativne emocije nego ih zadržati.

Australija planira zabranu društvenih mreža za mlađe od 16 godina

Vlada Australije saopštila je da će uvesti zakon, prvi takvog tipa u svetu, kojim se deci mlađoj od 16 godina zabranjuje pristup društvenim mrežama.

Izabrana najbolja nova srpska reč, predložila je šestogodišnja devojčica

Prošle godine pobednička reč na takmičenju Najbolja nova srpska reč u organizaciji sajta Mala biblioteka iz Londona je bila "duhoklonuće" kao zamena za depresiju

Kod tebe je sve psihosomatski, do tebe je da li će ovo izaći i na kliničku sliku

Nemoj da je sve ovo bilo džaba" rekla mi je poslednjeg dana. Bez zuba... Bez kose... Bez milimetra tkiva između kostiju i kože. Ličila je na svoj otisak u posteljini...

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img