„Sharenting“ je engleski pojam, nastao spajanjem dve reči deljenje (eng. share) i roditeljstvo (eng. parenting) i označava trend preteranog deljenja ličnih podataka deteta na društvenim mrežama.
„Sharenting“ kao izraz koji znači korišćenje društvenih mreža za dokumentovanje osmeha sa ispalim zubićima, prvih reči i očaravajućih gegova — sada je dodat u Collinsov engleski rečnik.
Sharenting omogućava ljudima da ponosno pokazuju svoju decu prijateljima, porodici i ljudima širom sveta. Ali nijedna prethodna generacija dece nije imala tako javno detinjstvo, i ne sviđa im se uvek to kada odrastu.
Dakle, deliti ili ne deliti? BBC je upravo ovo pitanje postavio na svojoj Fejsbuk stranici, a prema komentarima roditelji se mogu podeliti u tri kategorije. Pogledajte koje su to i zašto roditelji dele ili ne dele slike svoje dece javno.
Ponosni roditelji
Ovi roditelji duboko vole svoju decu i žele da njihovi prijatelji na Fejsbuku to znaju.
Savanah Morison iz Glasgova voli da deli slike svog sina sa porodicom i prijateljima.
„Volim da postavljam fotografije svog mališana na Fejsbuk/Instagram. Volim kada moji prijatelji i porodica ostave komentare ili lajkuju te slike“, napisala je ona na Fejsbuk stranici BBC News.
„Takođe volim da komentarišem i lajkujem slike dece svojih prijatelja i porodice, i mislim da je neverovatno što mogu da se osećam kao da sam deo njihovih života, iako smo daleko jedni od drugih.“
„Po mom mišljenju, sve dok fotografije nisu neprimerene i možete da opravdate njihovu prisutnost svom detetu (ako vas pita kad odraste), samo napred.“
Zaštitnici privatnosti
Iako nisu manje ponosni na svoju decu, neki roditelji su sami više oprezni kada je u pitanju deljenje slika njihove dece na internetu.
Rosi Makdonald iz Bangor-a smatra da je pravo njenog sina na privatnost izuzetno važno.
„Jako pazim da ne postavljam slike svog sina na Fejsbuk. On ima isto pravo na privatnost kao i bilo ko drugi“, rekla je ona, „Međutim, u tako mladom uzrastu, njegova sposobnost da razume privatnost na tom nivou nije ista kao kod odraslih.“
„Moje je da kao njegov roditelj obezbedim da budu poštovana njegova prava i da mu se pruži odgovarajući nivo zaštite.“
Oni kojima smeta preterano deljenje
Neki ljudi ne vole da vide preterano deljenje dece na mrežama. Njihov Fejsbuk je preplavljen slikama tuđe dece i to im izuzetno smeta.
„Mrzim kada roditelji postuju stvari poput čestitki za rođendan, kada njihova deca nisu dovoljno odrasla za Fejsbuk, pa to ne mogu ni videti“, napisao je on, „Nemojte mi pričati o njihovom rođendanu ili koliko ste ponosni na njih, samo im to recite lično, jer su u istoj kući kao i vi.“