U KCS otkrivaju metaboličke bolesti kod beba

Specijalizovana laboratorija za metaboličke bolesti Kliničkog centra Srbije počela je da radi punim kapacitetom i do kraja godine planirano je da se uradi 1.500 do 2.000 analiza novorođenčadi.

Analize će se raditi na 12 metaboličkih poremećaja o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.

Laboratorija pripada Centru za medicinsku biohemiju KCS nalazi na Klinici za ginekologiju i akušerstvo u Višegradskoj.

Direktor Centra za medicinsku biohemiju doc. dr Sanja Stanković kaže da su analize intenzivnije počele da se rade od prošle nedelje kada je startovao pilot projekat kojim je obuhvaćeno 1.500 do 2.000 novorođenčadi.

Pojašnjava da se uzorci uzimaju iz kapilarne krvi novorođenčeta i da analize rade na 12 metaboličkih bolesti koje su vezane za metabolizam proteina, ugljenih hidrata i masti.

„Vrlo je važno da se uradi skrining na ove bolesti koje su podmukle. Novorođenče koje ima jedan ovakav metabolički poremećaj praktično ni po čemu nije različito od novorođenčeta koje nema metabolički poremećaj“, pojasnila je Stanković za Tanjug.

Podseća da se simptomi bolesti mogu ispoljiti nakon nekoliko nedelja od rođenja, čak i više meseci i godina, te je važno da se bolest otkrije na vreme jer se većina njih mogu uspešno lečiti.

Stanković kaže da je uzor Srbije bila Češka koja je, takođe, na početku započela pilot projektom da bi nakon desetak godina ušla u skrining svih novorođenčadi.

„To je i naš cilj da nakon ovog pilot projekta počnemo da radimo skrining svih 70.000 novorođenčadi koja se rode u našoj zemlji“, pojasnila je ona.

Ideja je bila da pilot projektom bude obuhvaćena novorođenčad iz porodilišta u Višegradskoj, a Stanković kaže da se na analizu može slati krv novorođenčadi iz svih porodilišta u Srbiji.

Napominje da materijal za analizu šalju zdravstvene ustanove, da ne mogu roditelji pojedinačno da donose novorođenče.

„Novorođenčetu se uzima krv iz pete od 24 do 72 sata po rođenju. Uzima se uzorak kapilarne krvi koja se stavlja na odgovarajuće „kartice“, one se osuše i onda se šalju ili donesu u laboratoriju“, pojasnila je ona.

Izvor: Mondo

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Od učenika Valjevske gimnazije traženo da pišu afirmativno o kopanju litijuma

Učenici su se pobunili rekavši da ne žele da u školi pišu o temi koja je politička, da se protive da o toj temi pišu isključivo afirmativno i da nijedan argument kojim se pravda kopanje litijuma ne smatraju validnim.

7 saveta kako da budete bezbedni na krstarenju

Krstarenja su veoma popularan oblik odmora, bilo da putujete...

Istorija Bambijevog Plazma keksa

Plazma keks je već decenijama omiljen kod nas, sve generacije uživaju u njemu, a ovaj legendarni proizvod je postao pravi mit. Koja je njegova tajna i kako je nastao?

Na troje dece idu dve dodatne godine staža – potrebno je samo podneti zahtev

Pravo na poseban staž, nešto manji, imaće i majke koje su rodile jedno ili dvoje dece. Evo i gde možete da se prijavite i šta vam je potrebno da ostvarite ove benificije

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img