Zašto deca razvijaju kompleks niže vrednosti

Mnoga deca tokom odrastanja razviju kompleks niže vrednosti koji utiče na to kako se osećaju u društvu drugih i koliko poštuju sami sebe.

Mnoga deca tokom odrastanja razviju kompleks niže vrednosti koji utiče na to kako se osećaju u društvu drugih i koliko poštuju sami sebe. Postoji mnogo razloga koji doprinose razvoju ovog kompleksa, a ovih pet su najčešći:

Uticaj roditelja

Kada se roditelji bore s niskim samopoštovanjem i samopouzdanjem, to može uticati i na njihovu decu. Deca slušaju i „upijaju“ savete svojih roditelja, dok pritom analiziraju uverenja o vlastitoj vrednosti. Ako roditelji stalno sumnjaju u sebe ili negativno govore o svojim sposobnostima, deca mogu usvojiti slična gledišta, što dovodi do osećaja manje vrednosti.

- Advertisement -

Uticaj pohvala

Pohvala može biti moćan alat u oblikovanju detetove slike o sebi, ali nisu sve pohvale jednake. Ako je pohvala nesigurna, dete može sumnjati u svoju vrednost. Kada je pohvala uopštena ili nepovezana sa stvarnim postignućima, ne pruža smislenu potvrdu, prenosi The Times of India. Deca napreduju na iskrenim, specifičnim pohvalama koje priznaju njihov trud i postignuća, izgrađujući zdrav osećaj sopstvene vrednosti.

Uticaj maltretiranja i zadirkivanja

Van kuće deca se suočavaju s još jednim izvorom potencijalne nesigurnosti: maltretiranjem i zadirkivanjem vršnjaka i druge dece. Bilo da se radi o ismevanju izgleda, inteligencije ili društvenog statusa, uvredljive reči i postupci mogu ugroziti detetovo samopoštovanje. Neprestano ismevanje i isključivanje iz društva mogu dovesti do osećaja bezvrednosti i otuđenosti, dodatno podstičući kompleks manje vrednosti.

Uticaj negativnih reči

Reči imaju ogromnu moć kada dolaze od onih najbližih. Kada roditelji deci govore da su bezvredna ili sebična, to može jako utjecati na njihovo samopoštovanje, prenosi The Times of India. Te negativne riječi oblikuju način na koji djeca doživljavaju sebe i svoje sposobnosti. Čak i povremene primjedbe, izrečene u frustraciji, mogu ostaviti trajni utjecaj na djecu.

Negativan uticaj poređenja

Roditelji mogu nesvesno razviti osećaj manje vrednosti kada porede svoju decu da drugom decom. Bilo da se radi o akademskim uspesima, atletskom talentu ili društvenim veštinama, ta poređenja razvijaju osećaj neadekvatnosti i neuspehta. Deca mogu osećati kao da nikad neće biti dovoljno dobra u odnosu na svoje vršnjake ili braću i sestre.

Izvor: mojpedijatar.co.rs

spot_img
spot_img

Najnovije

Gabor Mate: Kako povratiti svoju decu

Svakom roditelju koji želi da zadrži dete ili povrati „izgubljeno“, savetuje: „Procenite kako arhitektura vašeg života podržava tu nameru“.

Oslobodite se stresa – praktične vežbe za celu porodicu

Dobra mama je ona mama kojoj je dobro. Ali, kako to postići uz sve obaveze, stresove, žurbu? Naučite kako da budete dobro, zbog vas i zbog vaše dece.

Vodič za gaming za roditelje

U savremenom digitalnom dobu, video igre su postale neizostavan deo odrastanja, donoseći deci ne samo zabavu, već i prilike za učenje, socijalizaciju i razvoj različitih veština.

Dr Đurić: Roditeljstvo je lako, treba samo voleti decu

Pustite šta kažu šareni časopisi, portfoliji skupih igračaka, reklame za aktivnosti na koje „sad sva deca treba da idu“ i kurikulumi privatnih škola za decu od 6 meseci…

Uticaj sredinskih faktora, vaspitanja i kulture na razvoj

Da bi se pozitivno odrazilo na razvoj i predstavljalo podršku, vaspitanje treba da se odvija uz najveće uvažavanje dečjih potreba, težnji i interesovanja.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img