Ako ste zabrinuti za bezbednost svoje dece na internetu, da li razgovarate sa njima o tome?

Novo globalno istraživanje kompanije Kaspersky otkriva sa kojim se izazovima susreću deca u online svetu, ali i koliko ih razgovor sa roditeljima priprema na ove izazove.

Čak 84% roditelja širom sveta zabrinuto za bezbednost svoje dece na internet, pokazalo je istraživanje koje je sprovela kompanija Kaspersky. Međutim, tokom čitavog svog detinjstva, deca provode u proseku svega 46 minuta razgovarajući sa svojim roditeljima o bezbednosti na internetu. Više od polovine (58%) ispitanika navelo je da provodi manje od 30 minuta razgovarajući o ovoj temi, što je manje od dužine jednog školskog časa.

Privatnost i bezbednost dece na internetu postaje jedna od najvećih briga roditelja. To nije bez razloga jer, prema istraživanju kompanije Kaspersky, preko 9 od 10 dece između 7 i 12 godina širom sveta ima uređaj povezan sa internetom, pametan telefon ili tablet.

- Advertisement -

Konkretno, gotovo 2 od 3 roditelja (64%) se slaže da njihova deca provode previše vremena onlajn, što znači da ne samo da zamenjuju druge razonode i prednosti detinjstva vremenom provedenim pred ekranom, već su takođe konstantno izloženi raznim potencijalnim rizicima.

Najopasnije onlajn pretnje, prema roditeljima, su izloženost dece štetnim sadržajima, poput seksualnog ili nasilnog sadržaja (27%); stvaranje internet zavisnosti (26%); i dobijanje anonimnih poruka ili sadržaja koje ih teraju da urade nešto nasilno ili neprikladno (14%).

Kako bi se smanjio potencijalni rizik i objasnile opasnosti surfovanja internetom, 81% roditelja smatra da je zajednička odgovornost roditelja i škola da deci pruže informacije o bezbednosti na internetu. 86% ispitanika veruje da su roditelji u boljoj poziciji da to urade, s obzirom na to da im deca generalno više veruju.

I dok roditelji prihvataju odgovornost da deci pruže pomoć, a ipak provode manje od sat vremena radeći to, istraživanje kompanije Kaspersky pokazuje da su ovakve konverzacije roditeljima teške. U vođenju ovih razgovora, roditelji su kao najveće izazove naveli sledeće:

  • Objašnjavanje pretnji na način na koji deca mogu da ih razumeju (60%)
  • Navesti decu da pretnje shvate ozbiljno (51%)
  • Ubeđivati decu, ili ih ohrabrivati kako ne bi pali pod pritisak vršnjaka (42%)

Ema Keni, poznata psihološkinja, TV i radio voditeljka i kolumnistkinja, prokomentarisala je rezultate istraživanja kompanije Kaspersky:

„Dok je potpuno razumljivo da roditelji ne žele da se njihova deca plaše da budu onlajn, ključno je da to ne znači da treba da zauzmu labav pristup prema bezbednosti na internetu. Balans je ključ, a informisano dete je i bezbedno dete.”

- Advertisement -

„Rušenjem barijera u komunikaciji o bezbednosti na internetu i pravilima ponašanja, roditelji obezbeđuju da njihova deca dobiju samo najbolje od onoga što se nudi u sajber prostoru, istovremeno osećajući se bezbrižno u vezi sa onlajn ponašanjem njihove dece.”

„Deca moraju da budu zaštićena, i roditelji to mogu da postignu prvo edukujući sebe u vezi sa sajtovima koje njihova deca posećuju tako što provode vreme sa njima dok surfuju internetom, i drugo, osiguravajući da imaju pouzdano rešenje koje štiti decu od neprikladnih ili uvredljivih materijala.”

Jasno je da roditelji moraju da usvoje ličniji, verbalni pristup za kreiranje bezbednijeg internet iskustva, i da koriste alate koji su im dostupni da im pomognu da započnu ovakve razgovore.

Darko Natalić, menadžer komunikacija za istočnu Evropu u kompaniji Kaspersky, kaže: „Privatnost i bezbednost su roditeljima na prvom mestu, i mi znamo koliko je teško nekada pričati o ovim stvarima sa decom tako da ona poslušaju. Moramo prihvatiti činjenicu da na internetu deca mogu da naiđu na sadržaj kakav nikada ne bismo voleli da vide, pa softverska rešenja, kao što je Kaspersky Safe Kids, mogu da olakšaju nadzor nad online aktivnostima dece. Da bismo pomogli onu još važniju komponentu- razgovor o ovoj važnoj temi – pripremili smo knjigu ‘Kasper, Skaj i zeleni meda’ koja vodi decu uzrasta od 6 do 9 godina na putovanje na kojem istražuju digitalni svet na bezbedan način.”

Zeleni meda

Knjigu Kasper, Skaj i zeleni meda, zajedničko izdanje autorke Marlis Slehers i kompanije Kaspersky možete besplatno preuzeti na stranici https://www.kaspersky.com/zelenimeda/rs

- Advertisement -

Kaspersky Safe Kids, program koji Vam pomaže da zaštitite vašu porodicu i privatne podatke, i takođe štiti vašu decu dok su na internetu možete uz 50% popusta preuzeti sa stranice https://www.kaspersky.rs/safe-kids.

 

Izvor: Detinjarije.com

spot_img
spot_img

Najnovije

Obustava nastave na fakultetima u Beogradu – do petka

Na sajtu Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu objavljena je vest da će nastava biti obustavljena u periodu od 4. do 6. decembra na svim lokacijama - Studentski trg, Svetog Nikole i Jagićeva.

Gabor Mate: Kako povratiti svoju decu

Svakom roditelju koji želi da zadrži dete ili povrati „izgubljeno“, savetuje: „Procenite kako arhitektura vašeg života podržava tu nameru“.

Oslobodite se stresa – praktične vežbe za celu porodicu

Dobra mama je ona mama kojoj je dobro. Ali, kako to postići uz sve obaveze, stresove, žurbu? Naučite kako da budete dobro, zbog vas i zbog vaše dece.

Vodič za gaming za roditelje

U savremenom digitalnom dobu, video igre su postale neizostavan deo odrastanja, donoseći deci ne samo zabavu, već i prilike za učenje, socijalizaciju i razvoj različitih veština.

Dr Đurić: Roditeljstvo je lako, treba samo voleti decu

Pustite šta kažu šareni časopisi, portfoliji skupih igračaka, reklame za aktivnosti na koje „sad sva deca treba da idu“ i kurikulumi privatnih škola za decu od 6 meseci…

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img