PRIMENA ADRENALINA
Uz anapen ili epipen, injekcije adrenalina u obliku olovke, dobijate iscrpno uputstvo za upotrebu koje treba unapred da proučite. U kompletu dobijate dve olovke jer vam u slučaju ozbiljne reakcije može zatrebati i druga doza.
- Skinite sivi kraj sa epipen olovke.
- Uhvatite olovku oko središnjeg dela, ne dodirujući prstima nijedan od krajeva.
- Čvrsto gurnite kraj sa „iglom“ (siva kapica) uz spoljašnju stranu butine, blizu vrha. Da biste to uradili, ne morate da skidate odeću, osim ako nije veoma debela.
- Polako izbrojte do deset pre nego što izvadite iglu.
- Pozovite hitnu pomoć i zatražite da pošalju sanitetsko vozilo, objasnivši da je vaše dete imalo alergijsku reakciju i da ste upotrebili epipen.
Pročitajte i: Kikiriki od najranijih dana kako bi se sprečile alergije
Ako je dete u nesvesti:
- Stavite ga na stranu.
- Ako se detetovo stanje ne poboljša u roku od pet minuta nakon primene adrenalina, upotrebite drugu epipen olovku na drugoj nozi, koristeći isti postupak.
- Čak i ako se dete oporavi do dolaska hitne pomoći, morate da ga odvedete u bolnicu na lekarsku procenu.
Ne paničite
Znam da je zastrašujuće imati alergično dete, naročito ako postoji opasnost od ozbiljnih reakcija, ali pokušajte da ostanete pribrani. Dete će mnogo bolje reagovati ako primeti da vi staloženo i samouvereno preduzimate potrebne mere. Ozbiljne reakcije nisu tako česte i mnoga deca ih postepeno prerastu. Ako u vašoj porodici postoji istorija sklonosti ka alergijama, poželjno je da se obratite lekaru i uzmete uput za alergologa koji će obaviti odgovarajuće testove i ustanoviti da li i na šta vaše dete reaguje.
Testiranje na alergije kod dece
Ako primetite da dete ispoljava blage alergijske reakcije u vidu kijanja, peckanja u očima ili konstantnog curenja iz nosa, antihistamin može da pomogne u ublaživanju simptoma. Potom treba da se obratite lekaru i da se posavetujete kako da kontrolišete alergijske reakcije svog deteta. On će pokušati da ustanovi uzrok ili vas uputiti kod specijaliste koji će obaviti alergo-test (takozvano „bockanje“) i analize krvi kako bi se odredili specifični alergeni.
Kad ustanovite koju vrstu alergije vaše dete ima (naročito ako je u pitanju ozbiljan oblik), to obavezno treba da predočite svim osobama koje ga čuvaju, da im objasnite kako da izbegnu probleme i kako da tretiraju simptome. To se odnosi na sve koji redovno ili povremeno borave sa detetom: bebisiterke, dadilje, vaspitače iz vrtića ili dnevnog boravka. Ako je potrebno, ostavite im potrebne lekove i medicinska sredstva kao što su inhalator za astmu, antihistamini i, u slučaju ozbiljnih alergijskih reakcija, dve epipen olovke. Naravno, ne zaboravite da su to stvari koje i vi uvek morate da imate pri ruci.