Istraživanja pokazuju da deca koja su odrastala tokom šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka nisu postala stabilniji ljudi zato što su imala bolje roditelje ili kvalitetnije obrazovanje, već zato što su mnogo ranije naučila da se nose sa problemima, međusobnim sukobima i dosadom.
Samokontrola se može definisati kao sposobnost da „upravljamo našim jakim osećanjima tako da ih možemo doživeti bez da se osećamo preplavljeno ili da se ponašamo na način koji šteti nama i drugima.“
Pozabavićemo se pred odmor na moru, planini, pred polazak u školu ili vrtić - zašto su očekivanja "ubice" raspoloženja, provoda i sreće
Piše: Snežana Golić, pedagog
Nije dovoljno samo s vremena na vreme reći "dobro dete" ili "pametno moje". Stalno korišćenje jednih te istih izraza može biti shvaćeno kao automatsko...
Kad su deca i novac u pitanju, malo je stvari oko kojih roditelji više lupaju glavu nego oko džeparca. Kada početi? Treba li da bude uslovljen obavljanjem kućnih poslova? Jeste li cicija ako dajete premalo, i da li ćete ih razmaziti ako ste široke ruke?
Kada je novinarka i urednica "Nju Ripablika" Rebeka Trejster nedavno dala intervju američkoj mreži MSNBC, poslala je izvanrednu poruku javnosti, prenosi magazin Forčjun. Naime,...
Preterana i isključiva vezanost deteta za roditelja ne samo da nije fer prema detetu, već je i preveliki teret za majku. Nema ničeg prirodnog u tome da žena treba da obustavi sve druge aktivnosti i potpuno se posveti deci
Dugo je važila priča da decu treba stimulisati što je moguće više, da što ih vi više forsirate, šaljete ih na najrazličitije aktivnosti, bolje će im u životu biti jer će više toga umeti. Sad, za decu jeste korisno da nauče što više, ali je preterano forsiranje kontraproduktivno.
Ako počnete tako što ćete omogućiti bezbedne biciklističke staze do škole, ako učinite da što više naselja ima uređene biciklističke staze, ako krenete da povezujete ulicu po ulicu, stazu po stazu… Nakon 20 - 25 godina imaćete novu generaciju stasalih biciklista i široku mrežu biciklističke infrastrukture.
Holanđani drugačije percipiraju detinjstvo. Deca se uče da ne zavise preterano od odraslih, a odrasli se uče da deci dopuštaju da ona sama rešavaju svoje probleme.