U toku je deveti Festival nauke, manifestacija koja ima za cilj da deci približi nauku i uvede ih u svet saznanja na zabavan način. Na istoj misiji su tokom cele godine i izdavači za decu, sa knjigama posvećenim popularizaciji nauke među decom svih uzrasta. Evo nekih od najzanimljivijih naslova koje preporučiju izdavači:
Izdavačka kuća Pčelica izdvaja svoje novo enciklopedijsko izdanje za decu i mlade „Naučnici“, Miloša Mijatovića, deo prvog kola edicije ilustrovanih biografija „Galerija velikanaˮ, pokrenute s ciljem popularizacije nauke i bogaćenja enciklopedijskih znanja među populacijom starijih osnovaca. Iako je prvenstveni cilj ove enciklopedije, ali i drugih iz edicije „Galerija velikanaˮ, upoznavanje dece sa ličnostima koje su u svojim oblastima zapamćene kao velika imena, nivo i opseg informativnosti zadovoljiće potrebe i odraslih čitalaca kojima će ove knjige služiti kao svojevrsni podsetnik i enciklopedijski pregled, kažu u Pčelici. „Moj mali priručnik za eksperimente – Nauka“ je, s druge strane, zabavni vodič kroz jednostavne eksperimente za decu, uz koje će na zabavan način saznati kako funkcionišu sijalica ili telefon.
Iz Kreativnog centra preporučuju tri knjige iz edicije „Popularna nauka“ – „50 eksperimenata iz prirode“ Tomislava Snećanskog i „50 eksperimenata iz mikrosveta“ i „50 eksperimenata iz hemije“ Tatjane Mihailov-Krstev. Uz raznovrsne oglede date u ovim knjigana, dete razvija zainteresovanost za prirodne nauke i usmerava se ka istraživanju čarobne prirode koja ga okružuje, kako vidljive, tako i one koja se otkriva samo kroz okular mikroskopa. Objašnjenja su uverljiva i jednostavna, bez formula i definicija, a eksperimenti u knjigama omogućavaju detetu da se uveri u osobenosti fizičkih i hemijskih pojava. Eksperimenti su smišljeni tako da pri izvođenju dete jasno može da uoči vezu između pojava u prirodi i onih koje se javljaju u svakodnevnom životu.
Vulkančić, biblioteka za decu Vulkan izdavaštva, mladim čitaocima preporučuje četiri naslova iz serije „Matematička potraga“ – „Gusarska pećina“, „Zagonetna planeta“, „Tajanstveni zamak“, „Muzej legendi“. Osmišljena je da motivišu decu da razviju i primene matematičke veštine kroz avanturu, ove priče su kao igre u kojima deca moraju da reše niz matematičkih problema da bi napredovala prema uzbudljivom kraju. Čitalac dobija uputstva na koju stranu da ide, pa šeta napred-nazad kroz knjigu, zavisno od odgovora koje daje kada naiđe na zadatak koji mora da reši. Priče su kao igre u kojima moraš da rešiš niz matematičkih problema da bi napredovao prema uzbudljivom kraju. Razreši misteriju i postani matematički genije u isto vreme!
Upravo na dan otvaranja Festivala nauke, Laguna je održala promociju jednog novog izdanja koje đacima pokazuje koliko fizika može biti zabavna. U izvornom obliku, „Urnebesna fizika“ je predstavljala zbirku eksperimenata iz fizike koje je zapisao naučnik i dugogodišnji profesor Sveti
slav Paunović. Rukopis su potom preuzela dva izvanredna pisca za decu, Branko Stevanović i Igor Kolarov, i preuredili ga tako da bude neodoljivo zabavan čitaocima svih uzrasta. Ilustracije Ane Petrović predstavljaju dodatni sloj humora koji je, uz veseli dizajn knjige, opravdao atribut „urnebesna“ u naslovu. Urnebesna fizika vam može pomutiti mozak i naterati vas da se potpuno zaljubite u nju, poručuju autori.
Iz izdavačke kuće Odiseja, koja posebnu pažnju posvećuje razvijanju ekološke svesti kod dece, preporučuju tri naslova koja će mališane podstaći da čuvaju životnu sredinu. „101 način da spasemo zemlju“ legendarnog prirodoslovca Dejvida Belamija na deci pristupačan način ukazuje na osnovne ekološke probleme, objašnjava uzroke i predlaže rešenja, a sadrži i radne zadatke za decu, a zbirka „Ekološke zanimacije“ namenjena, deci mlađeg školskog uzrasta, sadrži 48 zabavnih eksperimenata koji mogu da se rade kod kuće, u školi ili školi u prirodi. Najmlađe, knjiga „Poruka u boci“ povešće na čudesno putovanje s flašom koja nosi poruku preko sedam mora i sedam gora, sve do fabrike za reciklažu stakla. Usput će videti mnogo čudesnih stvari i otkriće koliko je lepa naša planeta i koliko je važno da je svakog dana čuvamo.
Nekoliko naslova u izdanju ,,ProPolis Booksa“ promovišu nauku na najlepši način, deci razumljiv, shvatljiv i interesantan, a neke od njih nude i mogućnost pravljenja modela, angažujući dečju pažnju i ruke. Kao najzanimljivije, iz ove izdavačke kuće preporučuju knjige „Oružje nekad i sad“ i „Visoka tehnologija“ iz edicije „Veliki pronalasci“. Čitava edicija ima za cilj da mladim čitaocima pojasni naizgled nerazumljive pojmove, da zakone i sile koji vladaju svetom i prirodom približi onima koji o ovim zakonima ništa ne znaju i da im, na kraju, nakon usvajanja novih znanja, ponudi uživanje u kreativnom stvaralaštvu. Čitajući knjigu „Oružje nekad i sad“, mali radoznalci saznaće šta je blanderbas, kako su musketari dobili ime, čemu služi viteški oklop, šta je verižnjača, koja vozila se pokreću pomoću gusenica, a iz knjige „Visoka tehnologija“naučiće kako svako dete može da postane pronalazač i da samo kreira plazma sliku, mikročip, kacigu za virtuelnu realnost, trodimenzinalnu sliku, čak i sopstveni računar!
Priredila: Jovana Papan