Dok vakcinacija odraslog stanovništva uveliko traje, i oko nje se slažu skoro svi, za toliko postoje neslaganja oko one kategorije koja na red dolazi sledeća.

U pitanju su deca i pitanje treba li i njih vakcinisati? Pre nekoliko dana pojedine farmaceutske kompanije najavile su da bi sa vakcinacijom dece starije od 12 godina moglo da se krene već od jeseni, dok je najrealnije da će za one mlađe od 12 godina, vakcine biti dostupne početkom 2022.
Dr Mirsad Đerlek, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja kazao je za Kurir da u ovom trenutku u Srbiji ne postoje ozbiljni problemi kada je reč o deci zaraženoj koronavirusom, jer ona uglavnom imaju blažu kliniču sliku.
“Bićemo vrlo obazrivi pri donošenju odluka. U Nacionalni koordinacioni tim za imunizaciju uključićemo najveće stručnjake iz oblasti imunologije, pedijatrije i druge. Istina je da nas je britanski soj iznenadio i više napao mlađu populaciju, ali reč je uglavnom o studentima i srednjoškolcima. Kada je reč o imunizaciji najmlađih, iako poštujemo svetsku medicinu, moramo se oslanjati na naše snage i konsultovati naše stručnjake”, rekao je dr Đerlek.
S druge strane, epidemiolog dr Radmilo Petrović upozorava da se sve više dece zaražava u vrtićima i školama te da je sasvim opravdano pripremati vakcine protiv koronavirusa i za njih.
“Decu treba vakcinisati cepivom koje je dobro ispitano jer se i ona zaražavaju u školi, vrtiću, a i prenose virus starijim. Virus želi da živi i zato se sve više širi na mlađu polulaciju i decu”, rekao je on za Kurir povom najave američkih i britanskih medija da bi do jeseni već moglo da se počne sa vakcinacijom dece od 12 do 16 godina.
On je ipak dodao da je ispitivanje vakcine dug proces i da je sada došla na redu vakcina za decu. “Prvo se ispitivala vakcina za odrasle, starije ljude i do sada niko nije namerno izbegavao decu, a i ne može se ispitivati sve odjednom”, zaključio je dr Petrović.
Izvor: B92
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Problemi gutanja: najčešći uzroci otežanog gutanja i kome se obratiti
Šta su zapravo problemi gutanja? Problemi gutanja ili disfagija su jako širok pojam i obuhvataju put od vizuelnog prepoznavanja hrane, mirisa, ukusa pa preko planiranja i izvođenja svih pokreta žvakanja,...
Koncentracija olova u krvi kod dece u Srbiji među najvećima u Evropi: Otkud to i šta su posledice?
M. Radenković Prosečna koncentracija olova u krvi dece u Srbiji jedna je od najvećih u Evropi, i iznosi 2,4 mikrograma po decilitru. Slične vrednosti mogu se naći u još par...
Tiodorović o akutnom hepatitisu kod dece: “Možda se radi i o koroni”
Još se ne može precizno reći i sa sigurnošću tvrditi šta izaziva akutni hepatis kod dece, od koga je obolelo 450 dece u 30 zemalja sveta, ali postoje pretpostavke koje...
„Misterioznim hepatitisom“ zaraženo 228 dece u svetu
Iako se u Srbiji prati stanje jednog devetogodišnjaka, zvanične potvrde o pojavi hepatitisa nepoznatog porekla u Srbiji nema. Lekari apeluju da ne treba dizati paniku, već održavati higijenu i ukoliko...
Nema komentara.