Jeste autizam, nije autizam? Kako da prepoznam i šta da radim?

Da li imate dileme u vezi sa razvojem Vašeg deteta jer kasni u razvoju govora ili ne ostvaruje kontakt pogledom?

Da li imate dileme u vezi sa razvojem Vašeg deteta jer kasni u razvoju govora ili ne ostvaruje kontakt pogledom? Dešava li se da ne uspevate lako da se uključite u detetovu igru jer ono ne  prihvata saradnju? Da li Vam je teško da se povežete sa svojim detetom? Da li ste ponekad nesigurni u svoje roditeljske veštine i pitate se da li u nečemu grešite? Čujete različite informacije i predviđanja kako će sve samo da se sredi kada dete poraste i sazri, ali ste i dalje u neizvesnosti i nemate jasnu sliku o detetovom razvoju. 

Odgovore na sva ova pitanja daje vam Tatjana Krstić u priručniku Jeste autizam, nije autizam? Kako da prepoznam i šta da radim?. Doktorat iz psiholoških nauka završila je na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, a kao specijalista medicinske psihologije stekla je bogato profesionalno iskustvo u psihodijagnostici, savetovanju i psihoterapiji sa decom, adolescentima i njihovim roditeljima. Trenutno radi na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu, na Katedri za psihologiju.

- Advertisement -

U ovom priručniku ona detaljno opisuje ponašanja kod deteta koja bi mogla zabrinuti roditelje, a ta ponašanja mogu (ali i ne moraju) da budu znaci poremećaja iz spektra autizma. Saznanje da dete ima autizam je često postepen proces, praćen dugim i stresnim periodom nesigurnosti. Roditeljima često nije jasno šta se tačno dešava i kako će razvoj njihovog deteta dalje da se odvija. 

Ovde ćete pronaći brojna iskustva iz prakse dečijeg kliničkog psihologa, ispričana kroz prikaz ponašanja dečaka Relje. Kroz konkretne primere mogu se dobiti ključne informacije koje će roditeljima olakšati da razumeju ponašanje svog deteta u svakodnevnim situacijama. Pored upoznavanja sa karakteristikama ponašanja deteta, data su i praktična uputstva za roditelje, čija primena može da bude novi korak u lakšem i potpunijem povezivanju sa detetom.

U priručniku su pokrivene sledeće oblasti:

  • Iskustvo iz prakse
  • Analiza ponašanja
  • Aspekti koji izazivaju zabrinutost
  • Proces dolaska do dijagnoze
  • Ključni kriterijumi za dijagnozu
  • Opšte odrednice
  • Termin pervazivni razvojni poremećaj
  • Roditeljski stres
  • Uzrok nepoznat
  • Kako da se ja, kao roditelj ponašam
  • Smernice za roditelje
  • Šta meni, kao roditelju, olakšava prihvatanje

Priručnik možete preuzeti ovde. 

JESTE AUTIZAM, NIJE AUTIZAM? KAKO DA PREPOZNAM I ŠTA DA RADIM?

spot_img
spot_img

Najnovije

Gabor Mate: Kako povratiti svoju decu

Svakom roditelju koji želi da zadrži dete ili povrati „izgubljeno“, savetuje: „Procenite kako arhitektura vašeg života podržava tu nameru“.

Oslobodite se stresa – praktične vežbe za celu porodicu

Dobra mama je ona mama kojoj je dobro. Ali, kako to postići uz sve obaveze, stresove, žurbu? Naučite kako da budete dobro, zbog vas i zbog vaše dece.

Vodič za gaming za roditelje

U savremenom digitalnom dobu, video igre su postale neizostavan deo odrastanja, donoseći deci ne samo zabavu, već i prilike za učenje, socijalizaciju i razvoj različitih veština.

Dr Đurić: Roditeljstvo je lako, treba samo voleti decu

Pustite šta kažu šareni časopisi, portfoliji skupih igračaka, reklame za aktivnosti na koje „sad sva deca treba da idu“ i kurikulumi privatnih škola za decu od 6 meseci…

Uticaj sredinskih faktora, vaspitanja i kulture na razvoj

Da bi se pozitivno odrazilo na razvoj i predstavljalo podršku, vaspitanje treba da se odvija uz najveće uvažavanje dečjih potreba, težnji i interesovanja.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img