Krajnje je vreme da preduzmemo nešto u vezi pametnih telefona i digitalnih zavisnosti

Osećate li i vi negde u sebi da smo preterali s ekranima - zajedno s decom? Bojite li se da vam deca stagniraju, gube od kretanja, vazduha, sunca, društva? Čini li vam se da preko ekrana usvajaju razorne ideje i pomodne budalaštine?

Većina nas to oseća, ali čini nam se da smo nemoćni. Jer upotreba ekrana, a posebno društvenih mreža, na neki način nije individualna odluka – najteže je menjati navike koje delimo s drugima kao društvenu normu.

Ljudi su bića zajednice – niko ne želi promeniti naviku zbog koje će se osamiti, ispasti iz društva i izgubiti osećaj pripadnosti. A to je posebno slučaj s decom i tinejdžerima. Njima je zajednica prijatelja osnova opstanka i sama pomisao da ostanu bez svojih prijatelja s razlogom ih plaši. Pa zato mnoga deca, iako sve češće kažu kako ne vole ekrane, vide da ih to umara, cedi i oduzima radost života, ne žele odložiti ekran. Jer šta im je alternativa? Da budu sami? Da ne učestvuju? Ne znaju šta se dešava?

- Advertisement -

Zato se i roditelji osećaju nemoćno – kako oduzeti detetu telefon ili regulisati upotrebu, ako mu o tome zavisi društvo, osećaj pripadnosti i prijateljstva?

Foto: Freepik

To je jedan od problema kojima se bave Ranko Čerić, Maja Pušić-Čerić i Željka Babić kroz projekt “Zdravo odrastanje u nezdravim vremenima”.

Krenimo na put popravka

Ranko i Maja su treneri Aikida i embodiment učitelji, bave se radom s mladima, prevencijom vršnjačkog nasilja. Ono što vide u novim generacijama dece koja kod njih vežbaju je sve lošija fizička forma, sve kraća pažnja, motoričko zaostajanje, socijalna kompetencija.

Više sama ponuda vežbanja nije dovoljna da bi mladi bili dobro – moramo adresirati problem koji koči decu, uništava zdravlje i zdrave odnose, da bi deca uopšte mogla trenirati i biti deo zajednice. Koren problema su – pametni telefoni. Ili tačnije – način kako ih koristimo, usvojene društvene norme i razorno preterivanje.

Upotreba pametnih telefona dovela je do drastičnog pada u mentalnom zdravlju mladih, o čemu je odličnu knjigu napisao Johnatan Heidt – Anksiozna generacija. Pametni telefoni i helikopter-roditeljstvo oduzeli su deci slobodnu igru, prirodnu i zdravu socijalizaciju i kretanje, stvarajući kaskadu mentalnih, emotivnih, socijalnih i fizičkih problema.

To je sada tako.

- Advertisement -

Ali ne mora biti.

Promena počinje od svakoga od nas, u našoj zajednici.

Ranko, Maja i Željka osetili su potrebu da pokrenu inicijativu koja će na razne načine podsticati dijalog, organizovanje roditelja u lokalnoj zajednici, zagovarati dobre prakse, edukovati i voditi mlade na aktivnosti bez telefona.

Foto: Freepik

Kroz radionice, edukativne programe i tekstove koji daju niz praktičnih alata kako smanjiti upotrebu telefona i mreža i okrenuti se – zdravlju, životnom zadovoljstvu i uspehu. Više kretanja, druženja, fokusiranje učenja, sna i produktivnih aktivnosti protivotrov su za tragično pogoršanje stanja mladih (da, sve ono što su telefoni istisnuli iz naših života i života naše dece).

Kako se rešiti napasti nekontrolisane upotrebe pametnih telefona?

Prvo – trebamo osvestiti da su pametni telefoni i mreže zaista opasni i razorni.

Mislim da taj deo već svi više ili manje znamo. Anksioznost, depresivnost, suicidnost, poremećaji u ishrani, a manjak kretanja znači slabiji vid, ugrožen motorički razvoj i razvoj mozga. Bez socijalizacije čovek ne može biti zaista srećan i ispunjen, a bez fokusiranog učenja i rada deca upadaju u vrtlog problema sa školom što vodi daljim mentalnim i emotivnim problemima.

Foto: Freepik

Drugo – promena počinje od nas. Roditelj je uzor svojoj deci. Kažu da deca ne slušaju ono što kažemo, ali oponašaju što radimo. Zato su prve radionice ove inicijative namenjene roditeljima.

- Advertisement -

Kako da sami sebi postavimo granice korištenja, osvestimo privlačnu silu elektroničkih sadržaja i izgradimo nove, zdravije navike?

Rešenje koje inicijativa Zdravo odrastanje zagovara je kombinacija alata svesnosti, emotivne regulacije i embodiment vežbi kojima se bave Ranko i Maja te digitalnih aplikacija koje će naše uređaje staviti pod kontrolu, čime se bavi Željka.

Ono što možete odmah uraditi je da instalirate aplikaciju poput LockMeUp i blokirate sve nepotrebne smetnje ujutru – da u miru pojedete doručak s porodicom i umesto bormbardovanja slikama, vestima i mejlovima posvetite pažnju voljenima i sebi.

Možemo i blokirati smetnje tekom večeri i noći, istim alatom.

A onda polako dodavati pravila korištenja aplikacija koje nas ometaju.

Ipak, moramo razumeti da su ti alati samo pomagalo da nas oslobodi nečega što još sami ne možemo kontrolisati – a trebali bismo.

Foto: Freepik

Kako bi proces digitalnog detoksa bio potpun potrebno je razvijati alate svesnosti – obratiti pažnju na to zašto (i kako) nas privlače telefon ili mreže, kako se osećamo nakon višesatnog skrolanja i kako jednostavnim vežbama možemo razviti sposobnost da voljno odlučimo ne posegnuti za telefonom.

Evo jedne jednostavne vežbe svesnosti i kontrole – malim koracima možete odmah pokrenuti proces digitalnog detoksa:

Stavite telefon ispred sebe sa ekranom prema gore. Pustite da vreme prolazi i obratite pažnju šta radite u telu.

Jeste li se malo nageli napred? Ili ste se malo napeli? Ili se nije dogodilo ništa? (imajte na umu da je svesnost mišić koji se razvija korištenjem – ako do sada niste obraćali pažnju na informacije koje vam telo šalje, treba će vam neko vreme da ga razvijete).

Sada zamislite da je neko komentarisao vaš post.

Ili je stigao novi video na kanalu koji pratite.

Ili vam je neko poslao poruku.

Šta se menja? Šta radite sa telom?

Kada osvestite privlačni efekt mobilnog telefona, možete napraviti malu vežbu centriranja kako bi se vratili u stabilno stanje.

Duboko udahnite na nos i zamislite kako vam se kičma izdužuje, kao da vas neko nevidljivim koncem povlači prema gore.
Izdahnite na usta i svesno opustite čelo, jezik, grudi, trbušne mišiće.

Ponovite nekoliko puta.

Obratite pažnju što je ostalo od privlačne sile telefona nakon ove vežbe. Sada svaki put kada osetite poriv da uzmete telefon, a za to nema potrebe, možete napraviti ovu vežbu. (takođe je korisna za smirivanje stanja stresa).

Foto: Unsplash/Lesli Whitecotton

Ovde možete pogledati dva videa od pola sata koji će vam dati vredne alate za samoregulaciju i upravljanje željom za telefonom te neke od alata digitalnog detoksa kojim možete smanjiti vreme provedeno na svom telefonu.

Ako osećate da vam je potrebna podrška u tom procesu, kroz osam nedelja programa Ranko i Željka vode vas kroz temeljito osmišljen praktičan program razvoja novih navika. Nauči ćete da bolje razumete sebe i svoje želje, smirite emotivnu disregulaciju i pronađete snagu za odvajanje od loših navika stalnog otvaranja telefona, ali i instalirati, postaviti i koristiti razne alate koji će vaš telefon ukrotiti u interesu vaše dobrobiti i dobrobiti vaše porodice.

A deca?

Nakon što roditelj započne proces digitalnog detoksa i počne praktikovati zdraviji odnos prema ekranima, tema će se prirodno nametnuti u porodici. Roditelj će tada znati, na osnovu svog iskustva, kako da vodi dete.

A u planu su i radionice za decu u kojima će oni s Rankom, Majom i Željkom moći da uče, iskuse potpuno oflajn vreme u kampovima i upoznaju ljude s kojima će praktikovati zdraviji odnos prema tehnologiji, malo po malo menjajući i društvo oko sebe.

Foto: Unsplash/Luke Porter

Jer deca žele slobodu, više interakcija u stvarnom svetu, prisutnost nas roditelja i svojih prijatelja. I rado će prigrliti bolji način življenja – naše je samo da malo poguramo tu grudu i onda pustimo da se sama razvije do kapaciteta celog društva da pametnije i bolje pristupi korisnim, ali i vrlo adiktivnim i potencijalno opasnim tehnologijama.

Za više informacija o projektu Zdravo odrastanje posetite ovu stranicu. Sve o edukaciji za digitalni detoks za roditelje pročitajte ovde.

spot_img

Najnovije

‘Nekad je teško prepoznati ko je napisao sastav, učenik ili veštačka inteligencija’

Poslednjih nekoliko godina veoma su popularne aplikacije za dopisivanje, koje se koriste za svakodevne životne savete, ali i kao psihološka pomoć, što može da bude neodgovarajuće, upozoravaju psiholozi.

Jasna Barjaktarević: Uspešni ćete biti ako odgajite dete koje nije anksiozno

Kako izgleda slobodno dete i zašto je to najveći uspeh roditeljstva? Prof. dr Jasna Barjaktarević nas vraća osnovnim pitanjima identiteta, sreće i autentičnosti u odrastanju.

Može li četbot zaista da bude drug vašem detetu

Tinejdžeri i deca ne upotrebljavaju više veštačku inteligenciju samo za domaće zadatke, već i za savete o ljubavi, identitetu, pa čak i o mentalnom zdravlju", kaže Timea Kukla iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu u Srbiji

Ekskurzije pod lupom: Bezbednost na papiru, strah u autobusu

Vozilo mora imati potvrdu o tehničkoj ispravnosti ne stariju od 30 dana. Ipak, ostaje otvoreno pitanje da li bi trebalo uvesti obavezan dodatni tehnički pregled neposredno pred svako putovanje...

Trešnje dostigle cenu mesa: Zašto je rano voće postalo preskupo?

Ako je kupcima za neku utehu, agroekonomisti ističu da visoke cene voća na našim pijacama ipak neće potrajati i da će veoma brzo uslediti pojeftinjenje.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img