Mogu li budni prozori pomoći bebi da bolje spava?

Roditelji često čekaju znakove poput praznog pogleda, trljanja očiju i zevanja kako bi prepoznali da je njihova beba spremna za spavanje... ali postoje i drugi znaci koje bi trebalo pratiti

Roditelji često čekaju znakove poput praznog pogleda, trljanja očiju i zevanja kako bi prepoznali da je njihova beba spremna za spavanje. Problem je što su tada već propustili njen optimalni trenutak za san, pa je na putu da postane preumorna. Zato su budni prozori korisni – pomažu roditeljima da unapred prepoznaju umor i uspavaju bebu pre nego što počne borba sa snom.

Šta su budni prozori?

Jednostavno rečeno, „budni prozor“ označava koliko dugo beba obično ostaje budna između perioda spavanja. Prozor se „otvara“ kada se vaša beba probudi iz sna i „zatvara“ kada ponovo zaspi. Na primer, ako se vaša beba probudi iz dremke u 14h i ponovo zaspi u 16h, to znači da je imala budni prozor od dva sata. Ako vaša beba dosledno ostaje budna po dva sata u tom ranom popodnevnom periodu, možete to koristiti za uspostavljanje predvidljive rutine spavanja i budnosti.

- Advertisement -

Roditeljima se savetuje da prate budne prozore kako bi uočili obrasce i predvideli kada je vreme da uspavaju bebu – pre nego što postane preumorna i razdražljiva. Neki roditelji veruju da će previše umorna beba duže spavati, ali to često dovodi do suprotnog efekta. Premorene bebe postaju nervozne i teško ih je uspavati.

Praćenje rasporeda vaše bebe takođe vam može pomoći da bolje organizujete dan i unesete malo reda u svakodnevni haos. Može potrajati dok beba ne uspostavi redovan ritam dnevnih dremki u određeno vreme. Međutim, ako znate da vaša beba može biti budna otprilike dva sata, to znači da posle jutarnje dremke imate vremena da je nahranite, svratite do apoteke ili popijete kafu sa prijateljicom pre nego što je ponovo vreme za spavanje.

Budni prozori prema uzrastu

Iako svaka beba ima svoje specifične potrebe za snom, ovo je okvirni vodič koliko dugo bebe obično ostaju budne tokom dana, prema uzrastu:

0-1 mesec: 45-60 minuta
1-2 meseca: 1-2 sata
3-4 meseca: 1,25-2,5 sata
5-7 meseci: 2-4 sata
8-10 meseci: 2,5-4,5 sata
11-14 meseci: 3-5 sati
15-24 meseca: 4-6 sati

spot_img

Najnovije

Logoped: Zašto je važno pravilno držanje olovke?

Pravilno držanje olovke pomaže razvoju fine motorike koja se odnosi na sposobnost preciznog upravljanja finim pokretima ruku i prstiju.

U toku zakazivanje pregleda predškolaca u Domovima zdravlja pred upis u prvi razred

Za upis je neophodno da se roditelji jave izabranom lekaru deteta kada dobiju zbirni uput za specijalisticke preglede

Vesnici proleća – cveće koje prvo cveta

Kada zima počne da se povlači, priroda se budi iz dugog sna, a među prvim znacima ovog buđenja su vesnici proleća – biljke koje prve cvetaju i najavljuju dolazak toplijih dana.

POMOZIMO DECI IZ KOČANA – poziv za davanje krvi

Mole se svi zdravi ljudi koji su u mogućnosti da daju krv za decu iz Kočana koja se oporavljaju u Kliničkom centru u Beogradu

Zašto je vreme odlaska na spavanje važnije od dužine sna

Dubok san je veoma važan za vaše fizičko i mentalno zdravlje, jer se tokom njega obnavljaju ćelije, jača imuni sistem, reguliše metabolizam i uspostavlja hormonska ravnoteža, poboljšava pamćenje i učenje, a smanjuju stres i anksioznost.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img