Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) kritikovala je Predlog izmene Zakona o visokom obrazovanju kojim se omogućava dolaza stranih fakulteta u Srbiju i zatražila da bude povučen iz skupštinske procedure.
Mreža je u saopštenju navela da se tim predlogom namerava dozvoliti inostranim visokoškolskim ustanovama izvođenje studijskih programa U Srbiji, na sva tri nivoa studija, bez ikakvog postupka akreditacije, već samo na osnovu direktnog sporazuma i dozvole za rad koju bi izdavalo Ministarstvo prosvete.
Dodaje se i da novim predlogom izmene Zakona, država predviđa mogućnost dodeljivanja budžetskih sredstava za naknadu školarine, odnosno dela školarine (studenata državljana Srbije), kao i za druge troškove studiranja na inostranim visokoškolskim ustanovama koje će poslovati u Srbiji.
– Na ovaj način navedeni predlog, sa jedne strane, diskriminiše domaće univerzitete i fakultete dok, sa druge strane, ne dovodi u pitanje kvalitet inostranih visokoškolskih ustanova, niti ih usklađuje sa predviđenim standardima kvaliteta koji važe u Srbiji, piše u saopštenju.
Dodali su i da zvuči gotovo neverovatno da je u trenutku kada nema novca da pokrije ni materijalne troškove domaćih visokoškolskih ustanova država spremna da deo budžetskih sredstava namenjen visokom obrazovanju u Srbiji daruje stranim visokoškolskim ustanovama.
– Ukoliko bi ovakav nakaradan predlog izmene Zakona o visokom obrazovanju prošao to bi verovatno bio jedinstven primer jedne zemlje koja direktno guši svoje visoko obrazovanje, a koje je temelj razvoja svake normalne države, dodaje se u saopštenju.
Napomenuli su da „ostaje da se nagađa kakvi motivi stoje iza jednog ovakvog predloga” i ocenili da „oni svakako nadilaze tobožnju brigu za domaće studente koji odlaze u inostranstvo da studiraju”.
Dodali su i da je „davanje jednog ovakvog obrazloženja, bez ikakve analize niti kvantitativnih pokazatelja u najmanju ruku sumnjivo”, te ukazali da će pre biti „da je ovo još jedna u nizu osveta visokom obrazovanju u Srbiji onih koji se od njega nisu profitirali onako kako su očekivali”.
– Jedno je uspostaviti političku kontrolu nad institucijama u Srbiji, ali sasvim drugo je očekivati da će se prečicom dolaziti do fakultetskih diploma domaćih svetski prepoznatih i priznatih fakulteta, naveli su.
Smatraju i da je „očigledno da u situaciji kada takvih prečica još uvek nema i kada su alternative u vidu većine domaćih privatnih fakulteta nezadovoljne za ambicije nove političke elite u Srbiji, ovakav predlog predstavlja pokušaj da se… dođe do toliko željenih diploma” iza kojih, kako su ukazali, neće stajati rad i zalaganje već gola moć i sitnosopstvenički interes.
Najavili su i da će, ukoliko zakonski predlogt ne bude povuče iz pedure, pokrenuti široku akciju akademske neposlušnosti „kako bi se sprečilo destruktivno delovanje nosilaca vlasti u Srbiji”.
Izvor: presek.rs