Postoje razne igre i aktivnosti za razvoj uma koje će vaše dete udaljiti od ekrana, pomoći im da razviju veštine razmišljanja, a istovremeno ih zabavljati i stimulisati um.
Dečija igra je sastavni deo razvoja. Deca se ne igraju samo da bi se zabavila. Od trenutka kada su rođeni, oni stalno uče.
Kada vaše dete dođe do vas po neku igračku, ono tada uči. Upravo je saznalo da može da ispruži ruku da dodirne igračku. Dete je saznalo da pružanjem ruke može da dobije igračku.
7 dečjih igrica koje će podstaći njihovu kreativnost
Učenje i razvoj se neprestano dešavaju, a na nama je da decu samo podstaknemo na tom putu.
Razvojne igrice pomažu deci da stiču razne veštine:
- Analitičko razmišljanje
- Razumevanje
- Svest o prostoru
- Konceptualno učenje
- Lateralno i kritičko razmišljanje
- Kreativnost
- Rešavanje problema
- Jezičko unapređenje
- i još mnogo toga!
Razvojne igrice za decu:
Igra sa kockama – najprikladnija za decu od 2 do 4 godine
Korišćenje kocki je najosnovnija igra za dečiji mozak i postoji dobar razlog zašto je to tako.
Izložite dete kockama različitih boja i veličina – i to je to! Pustite dete da istražuje kocke i pusti mašti na volju.
Izloženi su svi aspekti razvoja vašeg deteta, uključujući prepoznavanje oblika/boja, kreativnost, svest o prostoru i još mnogo toga.
Igre koje će vas deca moliti da se igrate
Možete početi sa osnovnim kockama u boji i obliku za mlađu decu, a zatim nadograditi korišćenjem Lego ili apstraktnih kocki za stariju decu.
Stvorite jednostavne obrasce korišćenjem kocki, neka vaše dete pokuša da kopira te obrasce. Ovo je jednostavan način da pomognete detetu da uoči obrasce.
Igra špijuniranja – najprikladnija za decu od 5 do 12 godina
Klasične igre poput “Špijuniram svojim malim okom“ su jako zabavne igre za izoštravanje mozga.
Ove vrste igara za razvoj mozga pomažu vašoj deci da slede uputstva, pojačavaju pažnju, razvijaju jezik i povećavaju njihovu svest o prostoru. Poenta je pronaći ciljani predmet u pretrpanom okruženju, što pomaže u poboljšanju kognitivnih sistema vašeg deteta.
Evo primera ovakve razvojne igrice za decu:
Neka dete pronađe sledeće predmete negde u prirodi:
- Cvet
- 3 kamena
- Vodu
- Zeleni list
- Smeđi list
- Travu
- Ružičasti cvet itd.
Slagalice – najprikladnije za decu od 2 do 8 godina
Slagalice mogu biti zabavne za celu porodicu! One su odličan način da razvijete detetovu prostornu percepciju, koordinaciju, rešavanje problema, kognitivne veštine i finu motoriku – dokazujući da su zagonetke sjajne igre za razvoj mozga.
Sedam dečjih igara koje podstiču kretanje, koncentraciju i međusobnu saradnju dece
Postoji mnogo različitih vrsta zagonetki: slagalice su odlične za mlađu decu, a starija deca (i odrasli) mogu se prepustiti Scrabble-u, Sudoku-u, ukrštenicama, logičkim zagonetkama, pa čak i Rubikovim kockama! U bilo kojoj dobi, zagonetke su sigurne mozgalice!
Prelaženje prepreka – najprikladnije za decu od 2 do 5 godina
Staze sa preprekama lako je postaviti i ovo je jedna od najboljih igara za um za decu. Možete ih postaviti direktno u dnevnu sobu.
Napravite jednostavne kurseve sa preprekama koristeći kućne potrepštine, povećajte složenost kreativnim preprekama za stariju decu.
Prelaženje prepreka pomaže u poboljšanju bruto motorike, vizuelne percepcije, motoričkog planiranja, koordinacije, rešavanja problema, kritičkog mišljenja i jezičkih veština vašeg deteta.
Postoji toliko mnogo verzija staza sa preprekama!
Evo nekoliko predmeta pomoću kojih možete da napravite stazu sa preprekama u zatvorenom: jastuci, stolice, stolovi, kutije za odlaganje, kanapi, papir, lopte, hula-hop.
Tipična staza sa preprekama podrazumevala bi sledeće: nešto po čemu biste hodali, provlačili se ispod, puzali, skakali, bacali, skakali, rešili zagonetku – ma mogućnosti je bezbroj!
8 odličnih igara za razvijanje karaktera
Igre improvizacije – najprikladnije za decu od 6-12 godina
Improvizacijske igrice su najzabavnije igre za jačanje mozga! Prednosti improvizovanih igara je pregršt!
Pomažu u povećanju samopouzdanja, usavršavanju sposobnosti mozga, poboljšavaju učenje i posmatranje, poboljšavaju donošenje odluka i spontanost.
Najbolje od svega je što možete da ih igrate bilo gde i bilo kada.
Evo jednostavne improvizovane igre koju možete igrati sa celom porodicom:
„Priča od jedne reči“
Svaka osoba u sobi pomaže u prenošenju priče, ali jednu po jednu reč! Smislite neobičan naslov ili temu priče i pustite da zabava počne! Pojednostavite igru pripovedajući priču koristeći po jednu rečenicu umesto po jednu reč.
Fonična zabava (zamišljeni putnik) – najprikladnije za decu od 6-12 godina
Ova igra je jednostavna, ali toliko zabavna! Jednostavna igra vežbanja mozga koju možete igrati u automobilu, u supermarketu ili samo kad je vašoj deci dosadno.
Ova aktivnost pomaže vašem detetu (i vama) da brzo misli, razvija komunikaciju, poboljšava veštine donošenja odluka i gradi samopouzdanje.
Savet: Svi koji igraju naizmenično nastavljaju uzastopna slova abecede i popunjavaju sledeće „idem“ (prazno) i „uzimam“ (prazno).
Na primer, idem kod tetke Anite i uzimam jabuku. Idem u Bombaj i vozim se brodom. Idem u cirkus i vodim klovna. Učinite ih što glupljima kako biste osigurali maksimalnu zabavu!
Izvor: Detinjarije.com
Fina motorika: Prstići se igraju, a mozak – vežba