Nećemo ružu, hoćemo ginekologa!

Povodom Osmog marta, portal Bebac.com poziva državu da ženama obezbedi dostupne ginekološke preglede i dostojanstven porođaj. 

Gorući problem pred kojim niko nema pravo da žmuri i ćuti su uslovi rađanja u Srbiji kao i nedostatak ginekologa.  Od svih nadležnih ministarstava, Vlade Republike Srbije, svih upravnika porodilišta i domova zdravlja, od svih lekara, babica i celokupnog medicinskog osoblja, tražimo hitno pokretanje promena uslova očuvanja reproduktivnog zdravlja i rađanja u Srbiji.

Nehumani uslovi koji dovode do komplikacija, ugrožavajući živote žena, trudnica i beba ili u najboljem slučaju trauma na porođaju, nedopustivi su i visoko nemarni.

- Advertisement -

Nećemo ružu. Hoćemo ginekologa 

U Srbiji svakog dana jedna žena umre od raka grlića materice. Drugi smo u Evropi po umiranju od ove zloćudne bolesti koja može da se prevenira. Međutim, nemamo dovoljno ginekologa i stručnjaka da i prevencija i lečenje budu dostupni svakoj ženi. Ginekologa nema ni za trudnice, a nema ih dovoljno ni u našim porodilištima.

Privatni pregled ne može svaka žena u Srbiji sebi da priušti.

Trudnoću i kad vodimo privatno opet moramo kod državnog po upute, čime se gubi vreme, stvaraju se gužve pa onda u toj pokretnoj traci pregleda lako mogu da se previde problemi koji dalje mogu da naruše zdravlje ili ugase život žene, trudnice, majke.

Zato danas, umesto cveća želimo dostupan ginekološki pregled u svim mestima i svakoj ženi  u Srbiji.

Nećemo ružu. Hoćemo pristojna PORODILIŠTA 

- Advertisement -

Porodilišta su nam duboko sistemski zanemarena.

U njima vlada korupcija, žene se porađaju kao na traci, hrana i uslovi su loši, zanemaruje se briga o mentalnom zdravlju mame i bebe, gotovo svaki porođaj se ubrzava kako bi što pre oslobodile mesto, posete su zabranjene, a otac deteta retko kad je u prilici da svedoči rođenju svog deteta.

Nema dovoljno mesta, ni dovoljno kadra, a odnos prema trudnicama i mamama je često u nedopustivoj meri narušen i poražavajuć.

Umesto cveta – želimo da se odnos prema rađanju pod hitno menja

Nećemo da žmurimo. Nećemo da moramo da plaćamo da nas barem malo lepše tretiraju. Ne, neće proći i nećemo zaboraviti. Trauma se potisne ali se ne zaboravlja.

Želimo ginekologe i babice na strani majki. Pozivamo sve madicinske radnike koji rade sa ženama, trudnicama, mamama da istupe i da se zajedno borimo za bolje uslove rada, a samim tim i našeg tretmana. Podržaćemo svaki i najmanji korak koji vodi u promene.

- Advertisement -

Apelujemo pre svega na Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo za brigu o porodici ali i na Vladu Republike Srbije da pod hitno na prvom mestu svih prioriteta budu promene u našim porodilištima.

Koliko grešaka treba da se desi, koliko života treba da izgubimo, koliko trauma da doživimo da se konačno razume dubina problema sistemskog zanemarivanja reproduktivnog zdravlja i naših porodilišta.

Nećemo cvet. Nećemo ni fontane, spomenike, stadione…ž

Nećemo da nas plaćate da rađamo.

UMESTO CVEĆA

Hoćemo dostupne ginekološke preglede i dostojanstven porođaj.

Hoćemo bolje uslove za rađanje u Srbiji i tretman dostojan naših majki i beba.

Izvor: Bebac.com

spot_img

Najnovije

Počinje letnji raspust za osnovce

Za učenike osnovnih škola u Srbiji danas je poslednji nastavni dan u školskoj 2025/2026. godini. Đaci od prvog do sedmog razreda odlaze na letnji raspust, dok osmake već naredne sedmice očekuje polaganje završnog ispita i upis u srednje škole.

Stanković: Završni ispit polaže više od 64.000 osmaka, ima mesta u srednjim školama

Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da će završni ispit za upis u srednje škole polagati više od 64.000 učenika i naveo da će biti mesta da se svi upišu, ali da je za pojedine škole veliko interesovanje i da na jedno mesto konkuriše čak 10 učenika.

Koje države u Evropi nude besplatne obroke za svoje učenike i kako ovo utiče na njihovo ponašanje u učionici?

Širom Evrope, trenutno se vode rasprave o kvalitetu obrazovanja, mentalnom zdravlju dece i porastu siromaštva, novo istraživanje pokazuje da jedno jednostavno rešenje ima mnogo bolji efekat nego što se ranije mislilo.

Ne možemo se uvek voditi devizom – Šta je nama falilo. Naša deca ne žive u istim okolnostima i istom svetu u kojem smo...

Deviza – Kako smo mogli mi, pa nam ništa ne fali – ne može se bezuslovno primenjivati, jer su uslovi i stilovi života u periodima koji se upoređuju različiti. Obim, vrsta i složenost izazova sa kojima su se roditelji nekada suočavali tokom podizanja dece bili su drugačiji nego danas.

PROGLAŠENE „IGRAČKE SA SVRHOM 2026“

Šesta godina smotre pokazala da igračke nisu igračke, već alati za učenje, razvoj i uključivanje

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img