Nacionalna institucija zadužena za kulturni razvoj nacije, nije prepoznala Književnu nagradu „Neven“ vrednom ni minimalne podrške.

I ove godine Ministarstvo kulture i informisanja raspisalo je konkurs za finansiranje i sufinansiranje projekata iz oblasti savremenog stvaralaštva. Kao i u nizu prethodnih godina, Prijatelji dece Srbije su konkurisali, kao organizacija koja decenijama prepoznatljivo, kreativno i uspešno realizuje programe, akcije, projekte i aktivnosti za decu i mlade, i u oblasti kulture.
Književna nagrada „Neven“, najstarija i najznačajnija nagrada za stvaralaštvo za decu u 61. godini svog postojanja, nije prepoznata od strane komisije, a zatim nije ni novčano podržana. Iako smo uvereni da su svi prihvaćeni i podržani projekti u oblasti književne manifestacije i nagrade kvaliteni i od nacionalne važnosti, smatramo da bi opredeljena sredstva za sadržaje od značaja za kulturni razvoj nacije morala da budu veća. Na taj način bi se sprečilo da se ovako značajni projekti, poput „Nevena“, bore za prostu održivost. Takođe, primećujemo da među finansiranim književnim nagradama nijedna nije iz oblasti književnosti za decu i mlade.
Ustanovljena 1955. godine, nagrada „Neven“ podstiče stvaralaštvo za decu, afirmiše autore i najuspešnija ostvarenja za decu u protekloj godini. Dodeljuje se za beletristiku, ilustraciju knjige – slikovnice i knjigu iz oblasti popularne nauke, svake godine za prethodnu godinu u oktobru mesecu u Dečjoj nedelji.
Nagrada “Neven“ je svojevrsna istorija književnosti za decu. Impozantan je spisak njenih dobitnika, a prvi meću njima bili su Branko Ćopić i Dušan Radović. Na sledećem linku možete videti Spisak svih dobitnika Nevena.
U prethodnoj godini Ministarstvo kulture i informisanja sa 150.000 dinara podržalo je dodeljivanje Nagrade „Neven“. Na samoj dodeli jubilarnog, šezdesetog „Nevena“, ministar Ivan Tasovac, obraćajući se deci, između ostalog je rekao:
„…Iako oko vas ima mnogo onih koji će vam reći kako i bez čitanja dobrih knjiga, lako i brzo možete odrasti i postati uspešni ljudi koji će razumeti sve šta se oko njih dešava – ne verujte im ni reč. Bez čitanja dobrih i lepih knjiga, lako i brzo možete postati samo prostaci kakvih nažalost ima svuda na svetu. Pošto sam siguran da to ne želite, budite drugačiji od njih. Budite različiti od onih koji misle da znanje i poštovanje nisu bitni, budite drugačiji od onih koji su izabrali da žive posmatrajući tuđe živote, budite suprotnost onima koji su se odrekli svojih dečjih snova…“
Uprkos svemu navedenom, nacionalna institucija zadužena za kulturni razvoj nacije, nije prepoznala Književnu nagradu „Neven“ vrednom ni minimalne podrške.
Izvor: Prijatelji dece Srbije
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: KULTURICA
Intervju, Jasminka Petrović: Bajke ne mogu promeniti svet, ali oni koji ih čitaju mogu
U izdanju Kreativnog centra, u ediciji Različak, objavljena je zbirka priča 100 LICA STOLICA. Pred čitaocima je neobična knjiga čija je glavna junakinja niko drugi do – stolica. Priče o...
Radmila Simeunović: Volim pesme u kojima ljubav i radost pobeđuju sve
Ko sam ja? Zovem se Radmila Simeunović, imam 40 godina, supruga sam i majka dva dečaka Lazara (12) i Petra (11). Po zanimanju sam medicinska sestra- vaspitač, zaposlena u Predškolskoj...
Ljubivoje Ršumović: Decu ne treba prekidati u igri, tu su najslobodniji
Vlasnik bajkovitih brkova koji je stihovima i televizijskim pojavljivanjima obeležio detinjstvo mnogih generacija - pesnik, voditelj i prozaista Ljubivoje Ršumović uticao je na 'male ljude' verovatno više nego bilo koji...
Дани дечје књиге у Креативном центру од 2. до 12. Априла!
Светски дан дечје књиге обележава се широм света сваког 2. априла. На тај дан 1805. године рођен је Ханс Кристијан Андерсен, чувени дански писац за децу и творац Мале сирене,...
Nema komentara.