Period koji nastupa nakon porođaja je u narodu poznat kao babinje ili babine i traje oko 40 dana. Zvanična medicina postporođajni period definiše kao peurperium, koji traje šest do osam nedelja.
Po rađanju bebe, zatim i posteljice – nastaje takozvano četvrto porođajno doba, odnosno doba kontrakcije materice i zaustavljanja krvarenja. U tom periodu se dešavaju veoma intenzivne (involutivne) promene na svim organima žene.
Najznačajnije promene se dešavaju na genitalnim organima, a jedini organ koji ne podleže involuciji je dojka, koja se tokom cele trudnoće priprema za najvažniju ulogu u postporođajnom periodu – a to je laktacija, odnosno dojenje, objašnjava prof. dr Milica Berisavac, sa Odeljenja peurperiodum II Instituta za ginekologiju i akušerstvo u Višegradskoj ulici u Beogradu.
Saveti
U periodu babinja, neophodna je redovna higijena (tuširanje, pranje). Po završenim babinjama, mogu da se uspostave sve funkcije, uključujući i seksualne odnose. Pritom treba imati na umu da period dojenja ne štiti ženu od moguće nove trudnoće. Ako se nova trudnoća ne planira, neophodan je savet ginekologa o izboru i primeni kontraceptivnih sredstava.
Materica
Neposredno po rađanju materica je teška oko 1.000 grama, u prvoj nedelji babinja oko 500 grama, da bi nakon tri do četiri nedelje dostigla veličinu od 70 do 90 grama.
Grlić materice
Grlić materice je u aktivnoj fazi porođaja, kada nastaju kontrakcije – bio izravnat i dilatiran (proširen), kako bi se bebi omogućio prolazak kroz porođajni kanal, u prvim danima babinja dobija svoj preporođajni oblik.
Zidovi vagine
Predstavljaju značajan deo porođajnog puta. Imaju karakterističnu građu, sa brojnim poprečnim naborima, koji omogućavaju elastičnost. Prilikom svakog porođaja, prolaz deteta kroz porođajni kanal na neki način izravnava naboranost vagine, pa žene koje su više puta rađale imaju glatke vaginalne zidove.
Spoljni genitalni organi
U ovom periodu spoljni genitalni organi zahtevaju posebnu negu, naročito ukoliko postoje ušivene rane ili rascepi. Na spoljašnjim genitalnim organima često postoje šavovi, stavljeni posle manjih akušerskih operacija (epiziotomija), kao i posle nastalih rascepa.
Smanjenje količine krvi u organizmu žene
U postporođajnom periodu dolazi do smanjenja količine krvi koja cirkuliše kroz organizam žene, zato što više nije potreban povećan volumen za ishranu deteta (zbog potreba ploda, u organizmu majke se tokom trudnoće povećava volumen krvi za oko 30 odsto). Krvarenje tokom porođaja takođe može da dovede do smanjenja količine krvi.
Neophodna je kontrola krvne slike radi procene stanja majke. Ženama koje su u trudnoći imale anemiju, i u babinjama su potrebni preparati gvožđa.