Prema nezvaničnim saznanjima Danasa, nadležni razmatraju i tu mogućnost, ali do objave ovog teksta iz Ministarstva prosvete nismo dobili odgovor da li će doći do pomeranja.
U školama kažu da ni njima nije rečeno, te da su na nivou spekulacija priče da polaganje neće biti moguće u postojećim terminima ako se obustava produži i naredne nedelje, odnosno do 7. marta.
Podsetimo, upisnim kalendarom je utvrđeno da učenici u petak, 21. marta od 12 do 14 sati rade probni završni ispit iz matematike, a u subotu, 22. marta rešavaju najpre test iz maternjeg jezika od 9 do 11 časova, a potom test iz predmeta po izboru od 11 i 30 do 13 i 30.
„Zavod je pripremio blagovremeno sve ispitne materijale – test iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, iz matematike, fizike, hemije, biologije, istorije i geografije. Osim za maternje jezike, testovi iz ostalih šest predmeta prevedeni su i na osam jezika nacionalnih manjina. Ukupno, dakle, pripremljeno je 63 testa za probni završni ispit za učenike i jedan test za odrasle polaznike u kojem su objedinjena pitanja iz sedam pomenutih nastavnih predmeta“, navode za Danas iz te ustanove.
Pored ovih materijala, Zavod isporučuje i testove na Brajevom pismu i testove sa uvećanim fontom za slabovide učenike.
Koliko je nastavnika koji predaju učenicima osmog razreda obustavilo rad od početka drugog polugodišta i koliko osmaka ne pohađa redovno nastavu teško je reći jer zvaničnih podataka nema, a procene koje iznose i vlast, ali i oni koji učestvuju u obustavi ili štrajku, nisu pouzdane.
Iako sve škole rade po identičnom planu i programu nastave i učenja, nastavnici nisu obavezni da lekcije obrađuju istim redosledom, tako da nije ni bilo moguće da se u pitanjima izbegne gradivo koje su neki učenici propustili od početka drugog polugodišta, niti su se sastavljači testova rukovodili aktuelnom situacijom.
„Programi nastave i učenja koncipirani su tako da nastavnici imaju slobodu u planiranju, tj. ne može se pouzdano znati šta je bilo na redu u januaru ili februaru. Konkretno, iz predmeta srpski jezik i književnost, kao i iz maternjih jezika, iz oblasti jezika i pravopisa neznatno je novog gradiva u 8. razredu, uglavnom se obnavljaju i sistematizuju znanja. Za zadatke iz veštine čitanja ili književnosti učenici uvek imaju tekst kao predložak i mogu uspešno da reše zahteve, samo ako su pažljivi čitaoci“, navode iz Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.
Podsećaju da se zadaci pripremaju na osnovu obrazovnih standarda, uz uvažavanje programa nastave i učenja.
Kažu i da stručni timovi, kao i prethodne godine, dobro poznaju prilike u kojima su se odvija školska godina i pred kakvim je sve izazovima ova generacija.
U testovima će biti zadataka različitih nivoa težine, prema standardima obrazovnih postignuća, koji predviđaju tri nivoa – osnovni, srednji i napredni.
„Učenici mogu da se upoznaju sa modelima zadataka i da ih rešavaju u našim zbirkama, na portalu eVežbaonica, ali i u testovima sa završnog ispita prethodnih školskih godina“, navode iz Zavoda.
Izvor: Danas.rs