‘Nadala sam se da će biti bolji’ je rečenica koju izgovori gotovo svaka žena koja ima problem u svom odnosu sa partnerom.
“Neće biti bolji. I vi to znate i čitate na internetu i opisuju vam se manipulatori i psihopate. Ja redovno objavljujem takve sadržaje jer ne možete uvek da prepoznate”, objašnjava profesorka i doktorka psihologije Jasna Bajraktarević u emsiji Oslobođena Powered by DM.
Ona dalje opisuje da su ti muškarci na početku ljubazni, divni, pažljivi, a na kraju žene ubede na su bez njih niko i ništa, ubiju im samopouzdanje i stvore im osećaj da zaista bez njih ne mogu, “da nemaju gde i da moraju da ostanu”.
Ovakve priče se obično i sve više završavaju nasiljem. Zato je danas u porastu otvorena agresivnost.
“Mi gledamo decu koja ubijaju drugu decu. To je postalo tako otvoreno. I sad je prag tog pokazivanja agresivnosti pomeren ka tome da ako vičeš i svađaš se, nisi agresivan. Dok ne izvadiš pištolj, dok ne udariš nekoga, dok nekog ne ubiješ”, ukazala je psihološkinja.
Veliki problem na našim prostorima je što ljudi nemaju sposobnost empatije, saosećanja i ulaženja u “tuđe cipele”.
“Mi na ovim prostorima nismo naučili jednu čuvenu rečenicu iz jedne sjajne knjige ‘Lovac u Raži’ koja kaže ovako ‘Šta god da kažeš nekome, šta god da uradiš, prvo uđi u njegove cipele’. To mi ne radimo”.
“Uđite u cipelice svog deteta od četiri godine kada plače. Zašto plače? Šta doživljava? Mrak? Doći ćemo i kazati: ‘Daj, ma, šta si ti curica, plačeš samo mrak’. Prekinuo si odnos. Nećeš stvoriti slabića ako ga razumeš sa četiri godinice“, objašnjava doktorka.
Ona dalje navodi primer da ako i pred nas, odrasle ljude dođe neko ko je veći od nas, snažniji, jači bićemo u strahu. Zato je ključ ući u tuđe cipele pre nego što nešto kažemo ili uradimo.