U četvrtak 13.10.2022, god. u UMS Školi za talente, na smeru Novinarstvo, mladi novinari imali su predavanje u organizaciji portala Detinjarije i sa gošćom Snežanom Dakić, novinarkom.
Teme časa bile su: lični razvoj, odnosi sa javnošću (PR), NLP (neuro-linguistic programming) i life coaching.
Na času smo se bavili paletom tema, a na početku, Snežaninim životom i obrazovanjem. Saznali smo da se ona počela baviti novinarstvom još u srednjoj školi, upisala je Filološki fakultet gde je studirala španski jezik i književnost jer joj je u tom periodu španski jezik i generalno poznavanje stranih jezika, delovalo kao najperspektivniji smer i da je tek kasnije dobila priliku da se ozbiljno bavi novinarstvom, koje u to vreme, podsetio bih vas, nije bilo ni blizu razvijeno kao danas, postojao je daleko manji broj TV kuća i kanala, a njena želja da se bavi psihologijom nije bila ni blizu prospektivne.
Prva veliku emisiju koju je vodila bila je na Studiju B pod imenom „Prekobrojni čas“. Kasnije je vodila na Radiju Beograd emisiju „Niko kao ja“. Na Politici je bila urednik, novinar i prezenter vesti, a kasnije je i dobila svoju emisiju pod imenom „U trendu“, koju je nastavila da radi na televiziji „BK“.
„Život u Trendu“ je počela da radi na Pinku. Kao voditelj na Ženska TV, vodila je mnoštvo emisija, radila je i kao voditeljka jutarnjeg programa na Happy TV, nakon čega je prešla da radi na Hype TV kao kreativni direktor i vodi emisiju „Male stvari“.
Snežana je kroz celu profesionalnu životnu priču napominjala kako je bilo bitno to, što je verovala u sebe i da je stav sa kojim je nastupala od trenutka kada je počela svoju karijeru i kada za Snežanu Dakić niko nije znao, bio kljucan faktor zašto je mogla da se probije u poslu i napravi svoje mesto.
Ovo je bio je jedan od glavnih razloga zašto je ona upisala life coaching akademiju, kako bi mogla pobednički stav bolje da primeni na sebi, ali i da tako podstakne lični razvoj. Kroz couching je pocela da se bavi NLP-om. Baza NLP-a je to da se kroz bavljenje verbalnim i neverbalnim odgovorima, može pomoci nekoj osobi da popravi svoje mentalno stanje i tako postigne svoje ciljeve.
Postavljajući pitanja i prateći nečije svesne odgovore, ali i neverbalne kao što su pokreti ruku, poza, itd. može se zaključiti kakvo je mentalno stanje nekoga sa kim couch ima sesiju i kako ga popraviti.
Centar ovog časa bio je PR (public relations, prevedeno odnosi sa javnošću). Bavili smo se stavom i mentalitetom koji je potreban kada se neko bavi javnim poslom, pri čemu smo slušali Snežanina iskustva i savete i postavljali pitanja. Najviše o tome kako je ona počela da se bavi novinarstvom i kako se probila na tada dosta zasićenu medijsku scenu, u sklopu čega smo prošli sve prethodne teme.
Čas je bio veoma zanimljiv. Bilo je interesantno to što smo imali priliku da razgovaramo sa nekim ko ima toliko iskustva na tom nivou medija i od nega čujemo savete, njegove lične greške i pozitivne korake na putu do uspeha.
Konstantin Mijović
Izvor: Detinjarije.com