Iako u školama objašnjavaju da ova kupovina nije obavezna, u praksi je sasvim drugačije. Učitelji “diskretno” skreću pažnju roditeljima da bi bilo poželjno da ih kupe, da ih većina dece ima…

Osim za udžbenika, radne listove, razne priručnike, zbirke zadataka, pojedini roditelji učenika mlađih razreda osnovne škole izdvajaju dve hiljade dinara godišnje i za časopise. Iako u školama objašnjavaju da ova kupovina nije obavezna, u praksi je sasvim drugačije. Učitelji “diskretno” skreću pažnju roditeljima da bi bilo poželjno da ih kupe, da ih većina dece ima…
Roditelji, koji su se javljali našoj redakciji i žele da ostanu anonimni, kažu da je kupovina tih časopisa uzimanje para i da ne znaju čemu služe. Oni se pitaju, zašto bi deca morala da koriste u nastavi te listove, kad već imaju udžbenike i radne sveske. U nekim školama deca, čiji roditelji ne žele da kupe časopise, imaju neprijatnosti i to pred celim razredom.
– Nisam želela da kupim časopis “Mali vitez”, jer mislim da je nepotreban, pored velikog broja knjiga koje već imaju za treći razred – priča jedna od majki. – Međutim, učiteljica je svakog dana mom detetu govorila da donese hiljadu dinara, da su sva deca dala… Bila sam, maltene, na stubu srama. Sin je odneo novac za prvo polugodište, a dala sam im i za drugo, jer ne želim da dete bude prozivano svakodnevno. Starije dete nije imalo obavezu da kupi časopis dok je bio u nižim razredima, a mlađe mora.
Iako u školama objašnjavaju da ova kupovina nije obavezna, u praksi je sasvim drugačije.
U školama kažu da su jedina obavezna “literatura” udžbenici i radni listovi, a da je sve ostalo dodatni materijal. Preporuka je, dodaju, da učenici imaju i te časopise, ali niko od nastavnika ne može da kaže da su obavezni i da, na bilo koji način, primora decu i roditelje da kupe časopise.
Listovi namenjeni školarcima izlaze, uglavnom, jednom mesečno, a cena koju roditelji plaćaju je hiljadu dinara po polugodištu. Ne postoji mogućnost da se kupi samo za jedan mesec, već samo za celo polugodište, odnosno školsku godinu. Roditelji koji su s nama kontaktirali navode da deca gotovo da i ne otvore te časopise, a kamoli da ih koriste za lakše učenje.
SKUPE KNjIGE
OSNOVNE škole su već obavestile roditelje o kupovini knjiga u pretplati. Cene se kreću od 7.500 do skoro 16.000 dinara, uz mogućnost plaćanja na više rata. Aktivi nastavnika u svakoj školi su, prošle godine, izabrali koji će se udžbenici koristiti za koji predmet za naredne tri godine.
B. Borisavljević
Izvor: Novosti
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: OBRAZOVANJE
Udžbenici koji postoje samo u PDF-u ne mogu biti odobreni, kaže ZUOV
Tekst udžbenika za osnovnu školu predat samo u PDF formatu nije moguće odobriti, jer PDF format u postupku odobravanja služi samo kao dodatak komisiji koja ocenjuje rukopise udžbenika, rečeno je...
Obavezna srednja škola u predlogu strategije obrazovanja
Uvođenje obaveznog srednjeg obrazovanja je jedan od ključnih prioriteta Predloga strategije razvoja obrazovanja do 2030. godine. Ministar...
Vučić: Predložiću da udžbenike iz srpskog, istorije i geografije piše država
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da će u ponedeljak podneti zvaničnu inicijativu Vladi Srbije da udžbenike iz srpskog jezika, istorije i geografije može da napravi samo država. On...
Osam odsto novozaraženih je uzrasta od 10 do 20 godina
- Osam odsto novozaraženih je uzrasta od 10 do 20 godina, što znači da je tu značajan udeo školske dece - rekala je dr Darija Kisić Tepavčević, članica Kriznog štaba...
Nema komentara.