Primenjivanje lekarskih saveta kako da se ponašamo dok traju vrućine može prilično da nam olakša da prođemo kroz ovaj toplotni talas. Osim obaveznog nošenja flašice vode kada izlazimo napolje, doktorka Nikolina Marić iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć podseća o čemu još treba da vodimo računa:
„Kada se izlazi iz prostorije da se pazi na razliku u temperaturi, ukoliko je moguće da ne sedaju u vruć auto, ukoliko to nije preko potrebno odmah – neka prvo ostave otvorene prozore, vrata, kako bi se auto dobro rashladio. Zatim isto iz velikih razlika – jako klimatizovanih prostorija kada izlaze napolje da obrate pažnju“ – rekla je doktorka Nikolina Marić u izjavi za RTV.
Ako moramo da izađemo na jako sunce, trebalo bi da nađemo bilo kakvu vrstu zaklona ili privremenog hlada. Oni koji su tokom rada izloženi direktnoj sunčevoj svetlosti trebalo bi da obrate pažnju na simptome koje im šalje organizam poput ubrzanog pulsa ili disanja, naglašava doktorka Marić:

„To krene kao ta užarenost kože, to može da primeti i neko ko je pored njih, zatim preznojavanje, ubrzan rad srca, ubrzano disanje, glavobolje praćene mučninom, povraćanjem. To su trenuci kada definitivno treba da se sklone sa sunca, da potraže čak medicinsku pomoć.“ – rekla je doktorka Nikolina Marić i dodala – „Ono što je negde kao prva pomoć – možemo da im savetujemo da se sklone u hladovinu, da se hidriraju, da ne forsiraju odjednom mnogo tečnosti, ne mnogo hladno – umereno da uzimaju tečnost i ukoliko se simptomi pogoršaju da se jave lekarima, a nekad ti simptomi umeju da traju po dve-tri dana.“
Podsećamo građane Novog Sada da su cisterne sa pijaćom vodom postavljene na Trgu slobode, kod Futoške pijace, kod Najlon pijace i na parkingu kod glavnog ulaza na Štrand. Visoke letnje temperature predstavljaju rizik od nastanka požara pa nadležni apeluju na građane da se pridržavaju propisa kojima se zabranjuje paljenje vatre.
Izvor: RTV.rs