Disleksija je smetnja u razvoju i sticanju sposobnosti čitanja i pored postojanja normalne inteligencije, dobrog vida i sluha, sistematske obuke, adekvatne motivacije i ostalih povoljnih edukativnih, psiholoških i socijalnih uslova.
Predstavlja značajno neslaganje između postojećeg i očekivanog nivoa čitanja u odnosu na mentalni uzrast. Pored toga, disleksija obuhvata i deficite vizuelne obrade, fonološkog kodiranja i razumevanja jezika, odnosno deficite svih modaliteta percepcije koji obuhvataju brzu obradu informacija.
Evo nekoliko simptoma koji roditeljima mogu pomoći da prepoznaju rane znakove disleksije kod dece:
- Čita veoma sporo. Ovo je teško da roditelj ili nastavnik otkrije osim ako ranije nije imao iskustvo sa nekim drugim detetom.
- Velika razlika između usmenog i pismenog izražavanja. Disleksija je problem pisanog izražavanja, dakle, osoba sa disleksijom može da bude odlična u usmenom izražavanju, ali na pismenoj proveri obično mnogo zaostaje i to traje do kraja života. Zato u skladu sa zakonom oni koji imaju dijagnozu disleksije imaju pravo da traže usmeno ispitivanje tokom školovanja i na fakultetu.
- Mnogo su bolji u praktičnim predmetima, u matematici, u fizici, u odnosu na teoretske i filološke, gde zaostaju.
Kada roditelj primeti ove razlike, takođe vidi dete koje je pametno i uči puno sati, ali rezultati nisu recipročni uloženom trudu.
Izvor: Dyslexia Centers – Pavlidis Method Novi Sad