Evropska komisija je u decembru 2024. godine predložila početak rada Sistema za ulazak/izlazak – EES sistema i dala članicama rok od šest meseci da ga primene.
EES će funkcionisati tako što će vam na graničnim prelazima, pored pasoša biti zatraženi biometrijski podaci poput otisaka prstiju i fotografije, navodi B92.
Konačan datum još uvek nije poznat, ali na zvaničnom sajtu Evropske unije kažu da se primena sistema očekuje u 2025. godini.
Prethodni datum je bio 10. novembar 2024. Međutim, zbog nesigurnosti u njegovo neometano funkcionisanje odložen je uz najavu da će se primenjivati postepeno, a ne na svim graničnim prelazima EU odjednom, kako je prvobitno bilo najavljeno.
Šta je EES?
EES je najsavremeniji IT sistem koji će digitalno beležiti ulaske i izlaske iz EU, podatke iz pasoša, otiske prstiju i slike lica ljudi iz zemalja koje nisu članice Unije a koji putuju radi kraćeg boravka u nekoj zemlji EU i Šengena.
„Kratkoročni boravak” podrazumeva boravak do 90 dana u bilo kom periodu od 180 dana. Ovaj period se računa kao jedinstven za sve evropske zemlje koje koriste EES.
Prikupljanjem podataka EES će sprečiti neregularne migracije, identifikovati lica koja nemaju pravo na ulazak u zemlju ili su prekoračila dozvoljeni boravak, načiniti upravljanje spoljnim granicama efikasnijim, smanjiti prevare u vezi sa identitetom i ojačati bezbednost u šenegenskoj zoni (suzbijanje terorizma i drugog kriminala).
EES omogućava deljenje informacija u realnom vremenu, osiguravajući da granične vlasti širom EU imaju pravovremene i tačne podatke
Ukoliko odbijete da dostavite svoje biometrijske podatke, biće vam uskraćen ulazak u evropske zemlje koje koriste EES.
Sistem će se primenjivati na graničnim prelazima sledećih država: Bugarska, Hrvatska, Mađarska, Rumunija, Slovenija, Grčka, Austrija, Belgija, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Island, Italija, Letonija, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malta, Holandija, Norveška, Poljska, Portugal, Slovačka, Španija, Švedska, Švajcarska.

Registracija putnika
Ukoliko prvi put prelazite granicu od uvođenja EES-a moraćete da dostavite svoje lične podatke. Granični službenici će skenirati vaše otiske prstiju (četiri prsta) i napraviti fotografiju vašeg lica. Ove informacije biće zabeležene u digitalnom dosijeu.
Vaš pasoš (biometrijski ili nebiometrijski) neće biti pečatiran.
Svaki put kada stignete na spoljne granice evropskih zemalja koje koriste EES, morate da dostavite svoje lične podatke.
EES prikuplja, beleži i čuva: podatke navedene u vašem putnom dokumentu (npr. puno ime, datum rođenja itd.); datum i mesto svakog ulaska i izlaska; fotografiju lica i otiske prstiju (tzv. biometrijske podatke, od kojih četiri otiska prstiju); informaciju o eventualnom odbijanju ulaska.
Ako posedujete vizu za kratki boravak u Šengen zoni, vaši otisci prstiju već su sačuvani u Viznom informacionom sistemu (VIS) i neće se ponovo skladištiti u EES.
Svi podaci se obrađuju u skladu sa pravilima o zaštiti podataka i pravima korisnika.
Ako ste već više puta prelazili granice evropskih zemalja koristeći EES, vaši otisci prstiju ili fotografija lica već će biti zabeleženi u sistemu.
Granični službenici će samo proveriti vaše biometrijske podatke, što će trajati kraće. U retkim slučajevima, može biti potrebno da se podaci ponovo prikupe i zabeleže.
Ako posedujete biometrijski pasoš, moći ćete brže da uđete koristeći „self-service” sistem (ako je dostupan na tom graničnom prelazu).
Ako vaš digitalni dosije ne sadrži nikakve prepreke za putovanje, obično nećete morati da prolazite dodatnu kontrolu kod graničnog službenika.
Nakon primene EES sistema (otprilike šest meseci), sledi primena ETIAS-a.
Šta je ETIAS?
Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) podrazumeva da putnici iz zemalja koje imaju bezvizni režim s EU moraju putem interneta da apliciraju za dozvolu za ulazak, uz plaćanja takse od sedam evra bankovnom karticom.
ETIAS će zahtevati da pre putovanja državljani oko 60 zemalja preko interneta ili mobilne aplikacije popune poseban formular, navodi Radio Slobodna Evropa.
Pri prvom ispunjavanju prijave putnik unosi lične podatke, e-mail i broj telefona, kao i pojedinosti o putnoj ispravi.
Putnik će morati da unese i detalje o obrazovanju i trenutnom zaposlenju, te pojedinosti o planiranom putovanju i boravku u zemlji EU.
Tražiće se i pojedinosti o bilo kakvih krivičnim osudama, prošlim putovanjima u ratne zone ili zone sukoba, kao i informacije da li je osoba bila proterana iz bilo koje zemlje.
Od putnika se traži i da platnom karticom plate dodatnu taksu od sedam evra – plaćanje se vrši kao i bilo koja onlajn kupovina.
Unosi se broj kartice, datum važenja, podaci osobe na čije ime je izdana kartica, kao i CVV/CVC trocifreni broj koji je ispisan na poleđini kartice pored potpisa vlasnika. Na računu mora biti potrebni iznos novca preračunato u lokalnoj valuti.