Šta je sve novo u novoj školskoj godini?

Oko 538.000 osnovaca i oko 240.000 srednjoškolaca selo 2. septembra u klupe u više od 1.700 osnovnih srednjih škola u Srbiji. Prvi put u učionice je ušlo i oko 64.000 đaka prvaka.

Šta je to što će novu 2024/2025. školsku godinu učiniti drugačijom od prethodnih? Nešto drugačiji školski kalendari – kako za škole sa teritorije AP Vojvodine, tako i za škole iz ostatka Srbije, izmene u broju učenika koji će se naći u jednoj učionici, ali i nov način ocenjivanja i pravila ponašanja za učenike.

Da krenemo redom – promene koje donosi ova školska godina:

- Advertisement -

1. Izmenjen školski kalendar

Školski kalendari pokazuju da će školska godina, počevši od 2. septembra, imati nešto kraće raspuste – koji su, kao i ranije, bili deo redovnog kalendara, a usklađeni sa verskim i državnim praznicima.

Iako će zvanično imati isti broj raspusta, ove školske godine će dva raspusta biti za po dan kraća od prošle godine – samo zbog drugačijeg poklapanja sa vikendima. Ove godine nenastavni dani za Uskrs i 1. maj neće biti povezani, zbog čega će đaci biti „na gubitku“.

Prvi deo prolećnog raspusta biće od 16. do 21. aprila, dok će drugi deo predstavljati slobodne dane oko 1. maja, odnosno 1. i 2. maj.

Kalendar za školsku 2024/2025. godinu u Vojvodini

Kalendar za školsku 2024/2025. godinu u Srbiji

2. Cena ekskurzija

Od jeseni cene ekskurzija će poskupeti do 10 odsto zbog tržišnih uslova. Agencije za đački turizam navode da su nabavke već završene i da će cene putovanja biti više u odnosu na prošlu školsku godinu.

- Advertisement -

Trošak ekskurzije ne obuhvata samo cenu putovanja, već i pripremu deteta i džeparac. Na primer, putovanje u Italiju koje košta 84.900 dinara može roditeljima ukupno iznositi minimum 1.000 evra.

Foto: Unsplash/Ash Gerlach

Detaljnije o poskupljenju ekskurzija i cenama – pročitajte OVDE

3. Na redu proba državne mature

Ove godine održaće se po prvi put proba državne mature, koju će u ovoj školskog godini imati učenici trećeg razreda četvorogodišnjih obrazovnih probila. Oni će, u nastavnoj nedelji od 2. do 6. juna 2025. godine imati aktivnosti vezane za probnu maturu.

Test iz matematike održaće se u ponedeljak, 2. juna 2025. godine, a polagaće ga svi učenici gimnazija i srednjih stručnih škola.

“Planira se potpuna simulacija ispitnog procesa (štampanje testova, pakovanje u sigurnosne kese, identifikacione kartice, skeniranje, digitalno pregledanje, objavljivanje rezultata, ocenjivanje učeničkih postignuća). Ostale testove, maternji/srpski jezik i jedan izborni, odnosno stručni test, polagaće u toku nedelje u skladu sa obavezama učenika i organizacijom rada ustanove”, ističu u Ministarstvu.

- Advertisement -

Državna matura će se sprovesti, prema planu, u školskoj 2025/2026. godini, kada sadašnji učenici trećeg razreda budu u završnoj godini srednje škole.

4. Manji broj đaka u jednom odeljenju

Smanjen broj učenika u odeljenjima od školske 2024/2025. godine odnosi se na prve razrede osnovne i srednje škole gde će u svako odeljenje moći da se upiše najviše 28 đaka (odnosno do 31 u osnovnim školama).

Foto: Freepik

Do sada je po propisima svako odeljenje moglo da broji do 30 učenika (a u osnovnoj školi, izuzetno i do 33), dok će novim izmenama ovaj broj biti niži – 28. Cilj smanjenja broja učenika u odeljenjima jeste da se kvalitet nastave podigne na viši nivo.

5. Pravila ponašanja i oblačenja – na školama da odluče

Iz Ministarstva prosvete su saopštili da je Zakon o osnovama sistema obrazovanja i po pitanju nepropisne upotrebe mobilnih telefona jasan i da se “korišćenje mobilnih telefona smatra težom povredom za koju je zaprećen ukor direktora i ukor nastavničkog veća”. Ipak, na školama je da odluče da li će ih potpuno zabraniti i na koji način.

Zabranu korišćenja mobilnih telefona u školama preporučio je čak i Unesko, a nezvanični podaci govore da je svaka šesta država zabranila pametne telefone u školama ili kroz zakone ili kroz pravilnike.

Osim toga, pravila oblačenja u školama, koje podrazumeva pristojnu garderobu, kao da nisu dovoljno jasna.

Vest da je rukovodstvo Trinaeste beogradske gimnazije uvelo veoma strog pravilnik o oblačenju učenika, žestoko je odjeknula u javnosti pred početak prošle školske godine, prenosi Blic.

“U školu je zabranjeno dolaziti nepristojno odeven, a to znači: U šortsevima ili bermudama, mini suknjama, helankama, trenerkama, kratkim majicama koje otkrivaju stomak, majicama sa bretelama. Zabranjene su i kapuljače. Učenici koji budu dolazili u školu nepristojno odeveni, biće najpre dva puta opomenuti, a zatim će im biti umanjena ocena iz vladanja”, stajalo je u obaveštenju.

6. „Beli štrajk“ prosvetara

Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) je ove godine u saopštenju najavio da će, sa ciljem da ne dozvoli da i ova školska godina počne, protekne i završi se na isti način kao prethodne dve, nastavnici sprovoditi „beli štrajk“ kako su ga nazvali a koji će trajati do 11. novembra.

Foto: Freepik

„Beli štrajk“ će podrazumevati neupisivanje ocena u E-dnevnik, a ako do najavljenog datuma ne budu ispunjeni zahtevi koje su stavili pred Vladu Srbije, svi učenici će dobiti ocene odličan 5, što će biti i jedine zaključene ocene na polugodištu.

7. Za napad na prosvetare – od 3 meseca do 8 godina zatvora

Nacrt zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika navodi da će biti propisano krivično delo Napad na lice zaposleno u obrazovnoj ustanovi. Očekuje se da izmene i dopune Krivičnog zakonika budu usvojene u Narodnoj skupštini krajem ove godine, nakon zakazane javne rasprave 1. oktobra 2024. godine.

Krivičnim zakonikom će biti propisano da ko napadne lice zaposleno u obrazovnoj ustanovi ili člana njegove porodice, a u vezi sa poslovima koji se obavljaju u obrazovnoj ustanovi, bude kažnjen zatvorom od tri meseca do tri godine. Ako prilikom izvršenja ovog dela učinilac nanese laku telesnu povredu licu zaposlenom u obrazovnoj ustanovi ili članu njegove porodice ili preti upotrebom oružja, biće kažnjen zatvorom od šest meseci do pet godina. Pored toga, ako prilikom izvršenja ovog dela učinilac nanese tešku telesnu povredu licu zaposlenom u obrazovnoj ustanovi ili članu njegove porodice, učinilac će biti kažnjen zatvorom od jedne do osam godina.

Izvor: Detinjarije.com

spot_img

Najnovije

Igre koje razvijaju logičko razmišljanje kod dece predškolskog uzrasta

Razvoj logičkog mišljenja kod predškolske dece ključan je temelj za uspešno snalaženje u školskim obavezama i svakodnevnom životu.

Omiljeno prolećno cveće u baštama

Proleće je period kada se bašte ponovo bude, a ljubitelji cveća kreću sa sadnjom biljaka koje će krasiti dvorišta, terase i prozore tokom toplijih meseci.

Orhideja – cveće koje voli pažnju: Evo kako da je negujete i održavate da bi što lepše cvetala

Orhideja je jedna od najčešćih i najlepših sobnih biljaka koja krasi mnoge domove.

Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom: Višak hromozoma ali i ljubavi

Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom obeležava se od 2012. godine svakog 21. marta

SVETSKI DAN ŠUMA – dan kad slavimo pluća naše planete

Ovogodišnja poruka glasi: „Šume i zdravlje“ – jer zdrave šume znače zdrav život za ljude i celu planetu

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img